Istambuł: Trzysetowy horror Sereny. Amerykanka zagra w finale

« powrót | Data publikacji: 26-10-2013 19:11

Najlepsza obecnie tenisistka świata - Serena Williams - nie bez kłopotów awansowała do finału turnieju Mistrzyń, który rozgrywany jest obecnie w tureckim Istambule. Amerykanka dopiero po 125 minutach i trzech setach wygrała z Serbką Jeleną Jankovic 6-4 2-6 6-4. O tytuł „królowej” tego sezonu zagra z Chinką Li Na.

Serena straciła dopiero pierwszego seta w tegorocznej edycji Mistrzostw WTA. Wcześniej Amerykanka oddała rywalkom zaledwie piętnaście gemów. W swoim pierwszym spotkaniu wygrała z Niemką Angelique Kerber 6-1 6-3, natomiast dzień później pokonała Polkę Agnieszkę Radwańską 6-2 6-4. Po pewnym triumfie nad Czeszką Petrą Kvitovą 6-2 6-3 zapewniła sobie pierwsze miejsce w Grupie Czerwonej.

Williams i Jankovic spotkały się wcześniej jedenaście razy i dotychczas Serbce aż czterokrotnie udało się pokonać obecną liderkę rankingu WTA. Ostatni raz zanotowała taki sukces w 2010 roku na nawierzchni ziemnej w Rzymie (4-6 6-3 7-6(5). W tym sezonie grały ze sobą na „mączce” w Charleston oraz na kortach twardych w Pekinie. W obu tych przypadkach górą była Amerykanka.

Początek dzisiejszej rywalizacji był bardzo wyrównany, a obie pewnie wygrywały swoje podanie, nie dając rywalce najmniejszych szans na choćby równowagę. Jako pierwsza kłopoty przy swojej zagrywce miała Williams. Amerykanka zdołała obronić jednego break - pointa, jednak za drugą okazją posłała piłkę daleko poza linię boczną, przegrywając w konsekwencji 1-3. Wyraźnie zła na siebie obrończyni tytułu rozstrzygnęła na swoją korzyść dziesięć z dwunastu kolejnych piłek i teraz to ona była z przodu z przewagą cennego przełamania (4-3). Serena z pomocą bardzo dobrego serwisu podwyższyła na 5-3. Najlepsza obecnie tenisistka świata miała małe kłopoty z zamknięciem premierowej odsłony i dopiero po rozegraniu dwunastu piłek i obronie break - pointa objęła prowadzenie 1-0 (6-4)

Drugi set rozpoczął się niemal identycznie do poprzedni, bowiem obie pewnie wygrały swój serwis i na tablicy wyników wyświetlił się remis 1-1. Pierwsze problemy Amerykanki pojawiły się ponownie w czwartym gemie. Serena zdołała wygrać tylko jedną piłkę i po chwili przegrywała 1-3. Najlepsza obecnie tenisistka świata nie miała również wiele do powiedzenia przy zagrywce rywalki i traciła już dystans trzech gemów do Jankovic (1-4). Obrończyni tytułu popełniała coraz więcej prostych błędów i jeszcze raz została przełamana, zdobywając zaledwie punkt (1-5). Williams udało się co prawda odrobić część strat, jednak chwilę później jeszcze raz straciła serwis, przegrywając w konsekwencji pierwszego seta w tegorocznych Mistrzostwach WTA (2-6).

Jankovic prowadziła już 40:30 przy własnym podaniu, jednak popełniła podwójnych błąd i po grze na przewagi straciła własny serwis (0-1). Amerykanka nie nacieszyła się jednak długo cennym prowadzeniem, bowiem sama sprezentowała rywalce kilka punktów i na tablicy wyników wyświetlił się remis 1-1. Sytuacja na korcie zmieniła się diametralnie w przeciągu kilki minut. Serena bardzo szybko odskoczyła na 5-1, aż dwukrotnie odbierając serwis swojej młodszej rywalce. Kiedy wydawało się, że obrończyni tytułu jest bliska zwycięstwa, w jej poczynania ponownie wkradły się bardzo proste błędy. Amerykanka najpierw nie wykorzystała piłki meczowej przy stanie 5-2, natomiast kilka minut później zdobyła tylko jeden punkt przy zagrywce Jankovic (5-4). Końcówka dzisiejszego spotkania była prawdziwą wojną nerwów, bowiem Serena po niewykorzystaniu kolejnych dwóch szans na skończenie spotkania, musiała bronić break-pointa powrotnego dla rywalki. 32-letnia tenisistka pokazała jednak klasę w najważniejszych momentach i posłała na drugą stronę asa, doprowadzając jeszcze raz do stanu równowagi. Kolejne dwie piłki również rozstrzygnęła na swoją korzyść i awansowała do finału Mistrzostw WTA.