WTA Rzym: Starcie sióstr Williams 21 lat później...

« powrót | Data publikacji: 13-05-2019 23:00

W 2. rundzie Internazionali BNL d'Italia dojdzie do starcia Sereny i Venus Williams. Amerykanki we włoskiej stolicy rywalizowały raz, 21 lat temu w ćwierćfinale.  Ekpresowo swój pierwszy mecz wygrała Victoria Azarenka.

Historia siostrzanej rywalizacji Amerykanek rozpoczęła się w 1998 roku finałem Australian Open, a kilka miesięcy później na kortach ziemnych właśnie w Rzymie Serena i Venus po raz pierwszy rywalizowały ze sobą na mączce. Później mierzyły się jeszcze 18 razy - łącznie 18 z 30 dotychczasowych konfrontacji wygrywała młodsza. Teraz po 21 latach siostry na kortach Foro Italico napiszą 31. odcinek tej rywalizacji. Serena awans do 2. rundy uzyskała łatwo, Venus potrzebowała ku temu ponad trzech godzin.

Starsza z sióstr stoczyła niesamowity bój z wyżej notowaną Elise Mertens. W premierowej odsłonie Amerykanka dwukrotnie wychodziła na prowadzenie z breakiam, lecz zaliczki 2-0 i 4-2 finalnie oddała. W końcówce z kolei sama była bliska porażki, ale po utracie podani w 9. gemie, swej szansy nie wykorzystała Belgijka, marnując serwis na seta. Venus odwróciła losy odsłony i po. grze na przewagi wyszarpała dwa kolejne gemu, triumfując 7-5. Elise nie złożyła jednak broni, choć pierwotnie nadal musiała się bronić przed naporem byłej liderki. Oddaliła break pointy w 2. i 4. gemie, za to do kontrataku zabrała się od stanu 2-3. Zrobiła to skutecznie, dwukrotnie przełamując Amerykankę i triumfując 6-3. Dwa oblicza Williams zaprezentowała w decydującym secie. Gdy wydawało się, że po zapisaniu pięciu gemów z rzędu na swym koncie od stanu 0-1 w pełni zmiecie oponentkę z kortu, to jednak przewagę zaczęła trwonić. Mertens doprowadziła do tie-breaka, oddalając po drodze dziewięć meczboli. Dziesięty był jednak dla Venus szczęśliwy - 7-6(4).

Znakomicie zapowiada się też starcie 2. rundy pomiędzy mistrzynią dwóch poprzednich edycji imprezy, Eliną Svitoliną a Victorią Azarenką. Białorusinka pierwsze od 2015 roku zwycięstwo na Foro Italico odniosła w iście ekpresowym tempie, demolując w 68 minut Shuai Zhang i tracąc ledwie trzy gemy. Bez straty seta turniej zainaugurowały też inne Amerykanki - Madison Keys, Amanda Anisimova i Sofia Kenin. Madison pokonała 6-4, 7-6(3) Polonę Hercog, Amanda oddała sześć gemów Włoszce Elisabethe Cocciaretto a Sofia w stosunku 6-1, 6-2 rozbiła inną z gospodyń, Jasminne Paolini.

Awans do 2. rundy wywalczyły także Anett Kontaveit i Ajla Tomljanović.

ŹRÓDŁO: inf własna / FOT. zimbio.com