WTA Indian Wells: Pierwszy wspólny tytuł Hingis i Chan

« powrót | Data publikacji: 19-03-2017 10:07

Szwajcarka Martina Hingis i Tajwanka Yung-Jan Chan sięgnęły na kortach twardych w Indian Wells po pierwszy wspólny tytuł w rozgrywkach. W wielkim finale turniejowe "szóstki" w dwóch setach zwyciężyły duet czeski Lucie Hradecka/Katerina Siniakova.

Szwajcarka i Tajwanka współpracę rozpoczęły w połowie lutego i cztery tygodnie wystarczyły im aby pierwszy tytuł zdobyć już w Indian Wells. W finale przeciwko Czeszkom Hingis i Mirza zaliczyły udany powrót ze stanu 2-4 w 1. secie i finalnie mecz rozstrzygnęły w 2 setach, triumfując 7-6(4), 6-2. Dla Helwetki to już 3. w karierze tytuł deblowy wywalczony w Kaifornii. Poprzednio zwyciężała tu u boku Hinduski Sanii Mirzy (w 2015 roku) oraz Rosjanki Anny Kurnikovej (w 1999 roku).

Sam początek spotkania należał jednak do Lucie Hradeckiej i Kateriny Siniakovej. Czeszki 2-krotnie wychodziły na prowadzenie z przewagą przełamania, inkasując breaka w 1. i 3. gemie, lecz tylko w drugiej sytuacji potwierdziły to własnym podaniem, obejmując prowadzenie 3-1 a następnie 4-2. Wówczas za odrabianie strat wzięły się Hingis i Chan. W 8. rozgrywce wykorzystały pierwszą z dwóch okazji na doprowadzenie do remisu, by jednak po chwili ponownie oddać rywalkom gema przy własnym podaniu. Serwujace na triumf w partii Czeszki nie wykorzystał jednak piłki setowej. Kolejną szansę wyserwowania seta zdołały uzyskać raz jeszcze, lecz Hingis  i Chan odpowiedział rebreakiem na "sucho". W tie-breaku Helwetka i Tajwanka dyktowały warunki gry nawet na chwilę nie tracąc prowadzenia i ostatecznie triumfując 7-4.

Po myśli duetu czeskiego rozpoczęła się także 2. odsłona. Reprezentantki naszych południowych sąsiadów udanie otworzyły zmagania własnym serwisem, a następnie do 15 przełamały faworyzowane rywalki. Na odpowiedź Hingis i Chan nie trzeba było jednak długo czekać. Turniejowe "szóstki" nie tylko doprowadziły do wyrównania (2-2), ale nie dały już Czeszkom dojść do głosu do końca spotkania - już do końca nie straciły nawet gema. Finalnie po 90 minutach gry Szwajcarka i Tajwanka mogły się cieszyć z wiktorii 7-6(4), 6-2 i pierwszego wspólnego trofeum.

W całym turnieju Hingis i Chan nie straciły nawet jednego seta, pokonując po drodze wyżej rozstawione pary Mirza/Strycova i Mattek-Sands/Safarova. Dla Helwetki to 56. deblowy tytuł w głównym cyklu, ale pierwszy od maja 2016 roku. Chan do swej kolekcji dopisała z kolei 21. trofeum, pierwsze od stycznia 2015 roku z partnerką inną niż siostra (Hao-Ching). Mistrzostwo BNP Paribas Open to jednocześnie najcenniejszy skalp Tajwanki (nigdy nie wygrała imprezy Premier Mandatory).

źródło: inf własna / fot. zimbio.com