WTA Elite Trophy: Aryna Sabalenka nową mistrzynią

« powrót | Data publikacji: 27-10-2019 19:36

Białorusinka Aryna Sabalenka zakończyła sezon singlowym triumfem w zawodach WTA Elite Trophy w chińskim Zhuhai. W finale tzw. małego Masters tenisistka z Mińska w dwóch setach pokonała Holenderkę Kiki Bertens.

Aryna i Kiki do finału dotarły nie zaznając smaku porażki. Obie w drodze do meczu o tytuł straciły po secie. Białorusinka w fazie grupowej przeciwko Elise Mertens (swej partnerce deblowej), a Holenderka w półfinale dała się nieco zaskoczyć Saisai Zheng. Z Zhuhai z tytułem wyjedzie jednak 21-latka z Mińska. To jej piąte w karierze a drugie po Wuhan trofeum w sezonie. Cztery z pięciu singlowych skalpów odniosła już tym samym w Państwie Środka.

W czterech dotychczasowych starciach aż trzykrotnie górą była Kiki, lecz ostanie, przed miesiącem w Wuhan w dwóch setach wygrała Aryna. To ona dyktowała też warunki niedzielnego finału w Zhuhai i po pięciu kwadransach mogła się cieszyć z mistrzostwa. O losach premierowej odsłony zdecydowało pojedyńcze przełamanie. Sabalenka nie wykorzystała break pointa w 2. gemie, lecz poprawiła się przy stanie 5-4, wykorzystując drugiego setbola przy podaniu rywalki. W 2. partii poszła za ciosem i szybko oskoczyła na 3-0. Jeszcze raz przycisnęła Holenderkę w końcówce. Kiki pierwszego meczbola obroniła forhendowym winnerem, drugiego po błędzie rywalki, lecz przy trzecim sama wyrzuciła bekhend po głębokim ataku Aryny (6-2).

Aryna to piąta mistrzyni WTA Elite Trophy w piątej już edycji tych zawodów. Wcześniej mały Masters wygrywały Venus Williams (2015), Petra Kvitova (2016), Julia Goerges (2017) i Ashleigh Barty (2018). Po tytuł w deblu sięgnęły Lyudmyla Kichenok i Andreja Klepac, pokonując w finale duet chiński Duan/Yang 6-3, 6-3. Ukrainka obroniła trofeum wywalczone przed rokiem, wówczas jednak jej partnerką była siostra Nadiia.

ŹRÓDŁO: inf własna / FOT. zimbio.com