WTA Cincinnati: Biało-czerwone w finale eliminacji

« powrót | Data publikacji: 10-08-2019 21:43

Iga Świątek i Magda Linette wykonały pierwszy krok w kierunku turnieju głównego zawodów Premier 5 w Cincinnati. Do finału eliminacji pierwsza awansowała po pokonaniu Kateryny Kozlovej, druga po odprawieniu Kristiny Mladenović.

Po zmaganiach w Kanadzie karuzela przygotowań do wielkoszlemowego US Open przeniosła się do Cincinnati. W ramach zawodów Western & Southern Open światowa czołówka po raz ostatni sprawdzi formę przed nowojorskim szlemem. W stanie Ohio passę trzech kolejnych porażek przerwała Magda Linette, notując pierwszą wygraną od 4. lipca i 2. rundy Wimbledonu. Polka pokonała notowaną w rankingu 27 lokat wyżej Kristinę Mladenović, triumfując w 76 minut 6-2, 7-5.

Poznanianka szybka zepchnęła eliminacyjną "piątkę" do defensywy. Magda pewnie otworzyła spotkanie serwisem, po czym za trzecim podejściem szybko przełamała rywalkę. Kolejnego breaka dołożyła na 4-0, a z podaniem również nie miała problemów, podwyższając prowadzenie na 5-0. Wprowadzanie piłek na triumf w secie w 6. gemie nie było owocne, ale Kiki pomogła. Chwilę po częściowym zniwelowaniu strat ponownie skapitulowała i partia padła łupem Linette (6-2). W drugiej odsłonie panie solidarnie przełamały się na otwarcie, lecz potem zgodnie pilnowały serwisu. Do stanu 6-5. W 12. rozgrywce decydujący cios zadała Linette, wykorzystując pierwszego setbola przy podaniu Trójokolorowej (7-5).

Trudne, ponad 2,5-godzinne otwarcie w imprezie ma za sobą Iga Świątek. W premierowej odsłonie jej pierwsza rywalka w Cincinnati, Kateryna Kozlova (70 WTA) miała problem z utrzymaniem własnego podania i na cztery własne gemy serwisowe wygrała tylko jednego. Świątek pewnie triumfowała 6-2, ale w drugim znakomity początek Ukrainki sprawił, że Iga musiała gonić wynik. Ze stanu 1-4 odrobiła stratę podwójnego breaka, wyrównała i doprowadziła do tie-breaka, lecz w nim Kozlova zwyciężyła bez straty punktu. Decydująca odsłona trwała ponad godzinę - panie zafundowały nam grę na przewagi niemal w każdym gemie i festiwal przełamań. Na 10 rozegranych gemów aż siedmiokrotnie triumfowały returnujące. Wojnę nerwów wygrała jednak Świątek - roztrwoniła przewagę 4-1, ale dwie ostatnie rozgrywki zapisała na swym koncie, mecz zamykając za pierwszym podejściem (6-4).

Rywalką Magdy w finale eliminacji będzie Jannifer Brady, która odprawiła Jill Teichmann z kolei Iga zmierzy się ze zwyciężczynią meczu Coco Vandeweghe - Yafan Wang.

Dla Linette to czwarta w karierze rywalizacja o występ w turnieju głównym W&S Open. W ubiegłym sezonie i 2016 roku w 1. rundzie eliminacji zatrzymywały ją Amerykanki. Przed dwoma laty jednak Magda wygrała dwa mecze i w imprezie głównej zadebiutowała. Niespodziewanie uległa wówczas 16-letniej Francoise Abandzie. Świątek w Cincinnati debiutuje w pełni.

ŹRÓDŁO: inf własna / FOT. zimbio.com