Budapeszt: Trzeci tytuł Halep w tym sezonie

« powrót | Data publikacji: 14-07-2013 17:08

Światowa „trzydziestka” Simona Halep wygrała turniej Hungarian Grand Prix, rozgrywany obecnie na kortach ziemnych w Budapeszcie, triumfując w finale nad 29-letnią Austriaczką Yvonne Meusburger 6-3 6-7(7) 6-1. Jest to trzeci tytuł 21-letniej Rumunki w sezonie oraz całej dotychczasowej karierze.

Obie tenisistki wcześniej spotkały się trzy razy i dwa z tych pojedynków wygrała Halep. Rumunka w drodze do tegorocznego finału poradziła sobie z Sesil Karatantchevą (6-3 6-0), Agnes Buktą (6-1 6-1), Timeą Babos (7-5 6-1) oraz Alexandrą Cadantu (6-0 7-5), natomiast Austriaczka okazała się lepsza od Alison Van Uytvanck (6-0 6-2), Johanny Larsson (3-6 6-4 6-4), Anniki Beck (6-4 6-1) oraz Chanelle Scheepers (6-2 6-2).

Początek tego spotkania był bardzo wyrównany, a kibicie zgromadzeni na korcie centralnym w Budapeszcie oklaskiwali długie wymiany w których nie brakowało kątowych zagrań i technicznych rozwiązań (1-1). Turniejowa „trójka” jednak już w trzecim gemie wypracowała sobie break pointowe szanse i po niewielkim aucie rywalki mogła cieszyć się z przewagi przełamania (2-1). 21-letnia Rumunka od pierwszych piłek szachowała swoją dużo starszą przeciwniczkę mocnymi i precyzyjnymi uderzeniami, popisując się przy tym niebywałą regularnością (3-1). Meusburger starała się biegać do wszystkich dokładnych piłek Simony, jednak sama defensywa na niewiele się dzisiaj zdała, bowiem w szóstym gemie tenisistka urodzona w Konstancy wypracowała sobie break pointową szansę, którą zamieniła na podwójne przełamanie (5-2). Pomimo prowadzenia już 40:0 i aż trzech piłek setowych, Halep niespodziewanie oddała pięć kolejnych punktów i pozwoliła rywalce odrobić część strat (5-3). Wyraźnie zła na siebie Rumunka na sucho odebrała serwis 29-letniej Austriaczce i po 41 minutach objęła prowadzenie w tym spotkaniu 1-0.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęła Yvonne Meusburger, która za trzecią szansą przełamała Simonę i odskoczyła na 2-1. 112. tenisistka świata nie zdołała jednak utrzymać dystansu do rywalki i już kilka minut później na tablicy wyników wyświetlił się remis 2-2. Austriaczka jeszcze raz odebrała podanie Rumunce i po wygraniu także swojego serwisu wyszła na prowadzenie 4-2. 21-letnia Halep odrobiła stratę dopiero w ostatnim gemie, zmuszając swoją dużo starszą przeciwniczkę do błędu z forehandu (5-5). Kiedy wydawało się, że światowa „trzydziestka” wychodzi na prostą, ponownie została przełamana po dość wyraźnym aucie (5-6). Meusburger jednak i tym razem nie wytrzymała obciążenia psychicznego i o losach tej odsłony zadecydował tie-break. Pomimo aż trzech piłek meczowych dla Halep, to Austriaczka wygrała dodatkową rozgrywkę 9-7.

Turniejowa „trójka” już w pierwszym gemie decydującego seta odebrała podanie swojej niżej notowanej rywalce, popisując się efektownym forehandem po krosie i po wygraniu także swojego serwisu odskoczyła na 2-0. Austriaczka wyraźnie straciła siły i chwile później dzielił ją od Rumunki już dystans dwóch przełamań (0-3). Pomimo szans dla 112. tenisistki świata na częściowe odrobienie strat, Halep bardzo mądrze rozgrywała najważniejsze punkty (5-1). Kilka minut później Simona już trzeci raz w tej odsłonie przełamała Meusburger i po prawie 150minutach gry triumfowała w całym spotkaniu 6-3 6-7(7) 6-1.

W tym meczu Rumunka trafiała pierwszym podaniem na poziomie 66%, wygrywając 58% piłek. Obroniła aż 8 z 12 break pointów i wykorzystała 9 z 13 szans na przełamania. W ostatecznym rozrachunku zdobyła zdecydowanie więcej punktów od swojej rywalki (106:91).