Winston Salem: Janowicz w 3. rundzie po trzysetowym dreszczowcu

« powrót | Data publikacji: 20-08-2014 17:18

Jerzy Janowicz dopiero po tie-breaku trzeciego seta uzyskał awans do trzeciej rundy turnieju w Winston Salem. Polak pokonał Portugaczyka Joao Sousę 6-1 3-6 7-6(5). Jego kolejnym rywalem będzie albo Francuz Roger-Vasselin, albo reprezentant Kazachstanu, Nedovyesov.

Jerzy Janowicz na kortach w Winston-Salem radzi sobie naprawdę dobrze. Łodzianin w pierwszej rundzie zawodów pewnie pokonał Argentyńczyka Carlosa Berlocqua 6-1 6-4. W kolejnym meczu rywalem najlepszego polskiego singlisty był Portugalczyk Joao Sousa, rozstawiony z nr 6. 25-latek zajmuje obecnie 37. miejsce w męskim zestawieniu.

Jerzy fantastycznie wszedł w mecz i już przy pierwszej sposobności zagroził rywalowi przy jego podaniu. Portugalczyk popełnił podwójny błąd przy stanie 30:30 i przy nazwisku Polaka pojawiła się przewaga. Po wielkim aucie oponenta nasz reprezentant objął prowadzenie 2-0. Jerzy wygrywał swoje gemy serwisowe w tempie niemal ekspresowym, a w sumie w trakcie całego seta stracił zaledwie jeden punkt, popełniając podwójny błąd. Przy stanie 3-0 dla Janowicza Sousa popełnił kolejny podwójny błąd i zaczął pokrzykiwać pod nosem, wyrażając bezradność w starciu ze znakomicie dysponowanym reprezentantem naszego kraju, który nie tylko świetnie zagrywał, ale również trzymał wymiany i popisywał się technicznymi rozwiązaniami. Po agresywnym uderzeniu łodzianin ustawił sobie akcję i wypracował sobie kolejne dwa break-pointy. Pierwszego nie wykorzystał, ale przy drugim rywal posłał piłkę w aut i sędzia stołkowy wywołał rezultat aż 4-0 dla popularnego Jerzyka. Joao zdołał wygrać tylko jednego gema przy własnym podaniu, a chwilę później Janowicz zamknął seta asem serwisowym (6-1).   W drugiej odsłonie Portugalczyk zdecydowanie lepiej radził sobie przy własnym podaniu i aż do stanu 4-3 na jego korzyść nie oglądaliśmy ani jednego break-pointa. Niestety procent pierwszego podania u Jerzego spadł aż o 20%, a rywal miał zdecydowanie więcej do powiedzenia przy jego zagrywce. Przy stanie 4-3 i 30:30 dla Joao Jerzy popełnił podwójny błąd, jednak zdołał obronić break-pointa za pomocą mocnego serwisu i wykończenia akcji znakomitym skrótem. Chwilę później Portugalczyk minął łodzianina z bekhendu i ponownie miał szansę na przełamanie. Tym razem Polak wyrzucił piłkę na aut i oponent odskoczył mu na 5-3. Pomimo 30-0 nasz zawodnik nie wygrał ani jednej piłki i o losach meczu zadecydować musiał trzeci set.

Trzeci set rozpoczął się fatalnie dla Polaka. Przy stanie 15:30 piłka zagrana przez Jerzego zahaczyła o siatkę, co ułatwiło Sousie zakończenie akcji i dało mu aż dwa break-pointy. Janowicz mając otwarty kort popełnił prosty błąd i został przełamany (0-1). Przy swoim kolejnym podaniu nasz zawodnik przestrzelił smecza i podarował oponentowi break-pointa na podwójne przełamanie. Na szczęście Polak za pomocą dobrych serwisów wykaraskał się z kłopotów (1-2). Kilka minut później łodzianin zaliczył winnera i wypracował sobie dwie szanse powrotne. Pierwszej z nich nie wykorzystał, ale przy drugiej okazji zdołał odłamać i wyrównać na 2-2. Sousa doskonale odczytywał skróty naszego zawodnika i odgrywał je coraz lepiej, co pozwoliło mu ponownie wyjść na prowadzenie z przewagą przełamania. Janowicz zdołał odrobić stratę w ostatnim możliwym momencie, w dość niecodziennych okolicznościach. Przy break-poincie dla Polaka biegnący do siatki Sousa uderzył bardzo mocno, jednak piłka opuściła plac gry. Portugalczyk uważał, że dotknęła ona Janowicza i długo wykłócał się zarówno z sędzią jak i rywalem. Ostatecznie wywołano rezultat 5-5. Ostatecznie o losach rywalizacji zadecydował tie-break. W dodatkowej rozgrywce lepiej zaprezentował się popularny Jerzyk, który wygrał 7-5 i tym samym całe spotkanie 6-1 3-6 7-6(5).