Wimbledon: Trudna przeprawa Janowicza. Polak w ćwierćfinale!

« powrót | Data publikacji: 01-07-2013 16:06

W bólach zrodził się awans Jerzego Janowicza do ćwierćfinału wielkoszlemowego Wimbledonu. Polak zdołał jednak pokonać wyjątkowo niewygodnego rywala, jakim był w poniedziałek Austriak, Jurgen Melzer. Wyczeprujące spotkanie zakończyło się rezultatem 3-6, 7-6 (1), 6-4, 4-6, 6-4.

22-letni reprezentant biało-czerwonych fatalnie rozpoczął spotkanie, tracąc serwis już przy pierwszej okazji. Melzer szybko wyszedł na prowadzenie 3-0 i nie mimo dwóch break pointów, nie pozwolił Janowiczowi odrobić straty. Austriak od początku mecz spisywał się rewelacyjnie, zaś łodzianin popełniał zdecydowanie za dużo błędów i nie radził sobie z wyjątkowo skuteczna gra leworęcznego zawodnika.

Jerzyk już na początku drugiej partii zdołał obronić kilka break pointów. Sam natomiast nie zagrażał niezbyt szybkiemu, lecz niezwykle precyzyjnemu serwisowi 32-letniego rywala. Obaj panowie nie potrafili nawet zbliżyć się do kolejnego przełamania i o losach seta zadecydował tie-break. W nim Melzer w końcu zaczął sie mylić i pozwolił Jerzykowi na komfortowe zwycięstwo.

Również na początku trzeciej odsłony meczu, Melzer rzadko mylił się we własnych gemach serwisowych, jednak Janowicz długo dotrzymywał rywalowi kroku. W końcu doczekaliśmy się jednak pierwszego przełamania serwisu Austriaka, które padło łupem naszego zawodnika w dziewiątym gemie. Jerzyk natychmiastowo wykorzystał swoją szansę i wyszedł na prowadzenie 2-1 w setach.

Polak dobrze wszedł w czwartą partię przełamując przeciwnika w piątym gemie i gdy wszystko wskazywało, że Janowicz zdoła obronić przewagę, Melzer natychmiastowo wyrównał stan seta. Dwa niewykorzystane break pointy przy stanie 4-4 zemściły się na Janowiczu w kolejnym gemie, w którym Melzer zakończył seta przełamaniem.

Najwyżej sklasyfikowany reprezentant Polski fantastycznie rozpoczął decydującą, piątą partię. Jurek szybko osiągnął przewagę w trzecim gemie, który zakończył się breakiem po podwójnym błędzie serwisowym rywala. Janowicz nie powtórzył już błędu z poprzedniego seta i po wyjątkowo nerwowym, nierównym spotkaniu po raz pierwszy w karierze awansował do 1/4 finału.

Spotkanie z Jurgenem Melzerem trwało 3 godziny i 12 minut. Trudną przeprawę, Jerzy Janowicz zakończył z 16-stoma asami. Polak zgromadził 54 winnery przy 26 błędach. Co ciekawe statystyki przemawialy za Melzerem, którego bialans wynosił 57-19. W całym, niezwykle wyrównanym spotkaniu Janowiczy zgromadzil na swoim koncie zaledwie 2 punkty więcej od przeciwnika.

Kolejnym rywalem łodzianina będzie Łukasz Kubot, który pokonał w swoim spotkaniu Adriana Mannarino.