Wimbledon: Roger Federer z 19. tytułem wielkoszlemowym!

« powrót | Data publikacji: 16-07-2017 18:20

Roger Federer w niedzielę po raz ósmy triumfował na kortach Wimbledonu. Szwajcar pokonał na Korcie Centralnym Chorwata Marina Cilicia 6-3 6-1 6-3 i sięgnął po kolejny tytuł na londyńskich trawnikach.

Roger Federer w niedzielę po raz kolejny przeszedł do historii tenisa. Szwajcarski zawodnik po raz ósmy w karierze triumfował na londyńskich trawnikach (2003-2007, 2009, 2012, 2017), a w tym roku dokonał tego w stylu, który nie pozostawiał złudzeń, bowiem przez cały turniej nie stracił ani jednego seta.

Początek meczu nie wskazywał na jednostronny przebieg tego widowiska. Marin Cilić dość pewnie utrzymywał swój serwis, a w czwartym gemie wypracował break pointa, którego Federer bez problemu obronił. Niewykorzystana szansa zemściła się na mistrzu US OPEN w kolejnym gemie, bowiem kilka minut później to Chorwat był w opałach. Roger Federer bardzo dobrze returnował i wymuszał błędy na swoim rywalu, przełamując jego serwis (3-2). 35-letni Szwajcar nie zmarnował wypracowanego prowadzenia i dość pewnie dokończył seta, który zakończył się podwójnym błędem serwisowym tenisisty z Bałkanów.

O drugiej partii Marin Cilić chciałby pewnie jak najszybciej zapomnieć. Chorwat zmagał się z bólem, który uniemożliwiał mu prezentowanie wysokiego poziomu i nawiązanie walki z Federerem. Cilic już w drugim gemie stracił serwis, a po trzeciej rozgrywce poprosił o interwencję medyczną. 28-latka było stać jedynie na zmniejszenie rozmiarów nieuniknionej porażki (1-6).

Trzecia partia była najbardziej wyrównana, ale nadal ton rywalizacji nadawał szwajcarski mistrz. Cilić skupiał się na swoim podaniu, które nie siało jednak takiego spustoszenia jak we wcześniejszych pojedynkach. Mistrz US Open 2014 z trudem zdobywał punkty, czego nie można powiedzieć o Federerze. 35-latek w siódmym gemie wykorzystał chwilę słabości tenisisty mieszkającego w Monte Carlo i po raz piąty przełamał jego podanie (4-3). Do końca meczu obraz meczu nie uległ zmianie. Spotkanie zakończyło się po godzinie i 41 minutach asem serwisowym Szwajcara.

Dla Rogera Federera niedzielny finał był jedenastym w karierze na Wimbledonie. Szwajcar po raz ósmy zszedł z kortu jako zwycięzca całego turnieju. Dzięki triumfowi w Londynie Federer w wieku 35 lat i 342 dni został najstarszym zdobywcą londyńskiego szlema. Cilić musiał się zadowolić drugim finałem wielkoszlemowym. Poprzedni raz o jedno z czeterech najważniejszych w sezonie trofeów walczył w US Open 2014.