Wimbledon: Murray królem Wimbledonu! Klątwa Perry'ego zrzucona!

« powrót | Data publikacji: 07-07-2013 18:36

Andy Murray został pierwszym Brytyjczykiem od 77 lat, który zdołał wygrać wielkoszlemowy Wimbledon. Szkot w finale w trzech setach (6-4  7-5  6-4) rozprawił się z Novakiem Djokovicem. Ostatnim tenisistą ze Zjednoczonego Królestwa, któremu udało się zwyciężyć imprezę w All England Club był Fred Perry. Miało to miejsce w 1936 roku.

Reprezentant gospodarzy już w gemie otwarcia miał okazję przełamać Serba, lecz nie wykorzystał on potrójnego break pointa. Kolejne 4 szanse na przełamanie Szkot wypracował przy kolejnym podaniu rywala – i tym razem ostatnią z nich zamienił na breaka. Nole natychmiast rzucił się do odrabiania strat. Po kilku minutach pokusił się o przełamanie powrotne. Wspierany przez brytyjską publiczność Andy przy stanie 3-3 po raz drugi znalazł sposób na gem serwisowy Novaka, przełamując go na sucho. Mimo kilkunastominutowego gema i 3 breakpointów Djokovica, do końca seta nie udało mu się już doprowadzić do wyrównania. Murray w 10. gemie zaserwował na seta i wyszedł na prowadzenie w ogólnym stanie spotkania.

Po porażce w premierowej odsłonie Novak próbował odrobić straty. Udało się przełamać reprezentanta gospodarzy w 4. gemie, jednak Murray ku uciesze londyńskiej publiczności wywalczył rebreaka. Przy wyniku 5-5 Szkot znów wysunął się na prowadzenie i przypieczętował wygraną w drugim secie własnym podaniem. Już tylko 1 wygrany set dzielił Brytyjczyka od historycznego triumfu.

Uskrzydlony Szkot już przy pierwszym podaniu Djoka w trzecim secie znów wygrał jego serwis. Wyszedł na prowadzenie 2-0, ale chwilę później Serb wygrał 4 gemy z rzędu i pachniało czwartym setem. Reprezentant Zjednoczonego Królestwa jednak nie dał za wygraną i zredukował straty, a następnie po raz siódmy w dzisiejszym finale odebrał podanie światowej „jedynki”. Przy serwisie na mecz Murray wygrywał już 40-0, ale zmarnował 3 piłki na mistrzostwo. Po dłuższej wymianie na przewagi tenisista z Wysp obronił jeszcze 2 break pointy Serba i po 3 godzinach i 12 minutach przechylił szansę zwycięstwa na swoją stronę.

- To niesamowite uczucie. Ten mecz był bardzo trudny, graliśmy wiele długich wymian i wiele długich gemów. Dziękuję publiczności, dziekuję wszystkim którzy mnie wspierali: mojemu sztabowi trenerskiemu i mojej rodzinie - powiedział po meczu świeżo upieczony zwycięzca Wimbledonu.

- Dziś dałem z siebie wszystko, ale Andy był po prostu lepszy. W pełni zasłużył na zwycięstwo. Wiem, ile ta wygrana znaczy dla Brytyjczyków. Gratuluję mu tego triumfu - wyznał Djokovic.

Triumfator pojedynku był gorszy tylko w statystyce skuteczności pierwszego serwisu (64%-65%). We wszystkich innych elementach gry górą był Szkot: w asach serwisowych (9-4), wygrywaniu punktów zarówno po pierwszym (72%-59%) jak i drugim podaniu (42%-41%), piłkach kończących (36-31) oraz niewymuszonych błędach (21-40). Andy 17 razy stanął przed okazją przełamania rywala, wykorzystując 7 break pointów. Novak natomiast wypracował 13 piłek na odebranie podania, z czego tylko 4 razy wygrał gem serwisowy Murraya. W pojedynczych wymianach również górował Andy (114-96).

Jest to drugi triumf wielkoszlemowy brytyjskiej "jedynki" w karierze. Szkot w ubiegłym roku wygrał US Open, także pokonując Djokovica. 26-latek z Dunblane po raz ósmy w zawodowym cyklu zdołał pokonać Nolego (na 19 spotkań).