Wimbledon: Federer nie obroni tytułu, Djoković i Anderson jako pierwsi w półfinale

« powrót | Data publikacji: 11-07-2018 19:12

Roger Federer nie obroni tytułu na trawiastych kortach Wimbledonu. Szwajcar nie wykorzystał piłki meczowej i w ćwierćfinale przegrał z Kevinem Andersonem. Do półfinału awansował Novak Djoković.

Roger Federer przystępował do meczu z Kevinem Andersonem jako niekwestionowany faworyt. Nigdy wcześniej nie stracił z nim seta, Afrykaner nawet nie był w stanie doprowadzić do tie-breaka. Początek spotkania nie zwiastował, że tym razem może być inaczej.  Szwajcar dominował, pierwszą partię wygrał w dwadzieścia sześć minut.

Anderson jednak szybko zapomniał o przegranym secie. Na początku drugiego spisywał się bardzo dobrze. Federer po raz pierwszy w turnieju przegrał swoje podanie, ale odrobił stratę i po tie-breaku objął prowadzenie 2-0 w setach.

W trzeciej partii obaj zawodnicy utrzymywali swoje podania i aż do dziesiątego gema żaden nie miał szansy na przełamanie. Wówczas Szwajcar wypracował sobie okazję na zakończenie pojedynku. Anderson obronił ją w dobrym stylu. To był moment zwrotny w spotkaniu. Afrykaner w kolejnym gemie przełamał serwis Federera i choć ten miał trzy okazje na doprowadzenie do tie-breaka, nie zdołał żadnej wykorzystać.

Pierwsza w karierze wygrana partia w meczu ze Szwajcarem dała Andersonowi dużo pewności siebie. Grał znakomicie, a obrońca tytułu popełniał coraz więcej błędów. W siódmym gemie stracił podanie i choć robił, co mógł, Afrykaner doprowadził do piątej partii. W niej w siódmym gemie obronił się przed przełamaniem i nie dał Federerowi więcej żadnych szans. W dwudziestym trzecim gemie Szwajcar podwójnym błędem serwisowym podarował przeciwnikowi okazję na przełamanie, którą ten od razu wykorzystał. Po chwili sensacja stała się faktem. Po czterech godzinach i czternastu minutach walki Kevin Anderson po raz pierwszy w karierze znalazł się w półfinale Wimbledonu (6-2, 7-6 (5), 5-7, 4-6, 11-13).

Do półfinału awansował również Novak Djoković. Serb w czterech setach wyeliminował Keia Nishikoriego. Spotkanie trwało dwie godziny i trzydzieści osiem minut. Djoković trzy razy tracił podanie, ale serwis Japończyka przełamał aż siedmiokrotnie (6-3, 3-6, 6-2, 6-2).