Wimbledon: Djokovic i del Potro zagrają o finał

« powrót | Data publikacji: 03-07-2013 16:58

Lider męskiego zestawienia - Novak Djokovic - zwyciężył Tomasa Berdycha 7-6(5)  6-4  6-3 i awansował do półfinału wielkoszlemowego Wimbledonu. Kolejnym rywalem Serba będzie Juan Martin del Potro (ATP 8).

Tegoroczna edycja angielskiego czempionatu od początku wydawała się być dość mocno nieprzewidywalna. Podczas gdy większość faworytów, jak choćby Rafael Nadal czy Roger Federer, odnosiło zaskakujące porażki, "Nole" konsekwentnie jednak poprawiał swój życiowy wynik i dotarł do ćwierćfinału bez straty seta.

- Myślę, iż to jest mój czas. Gram naprawdę dobry tenis. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że prezentuję lepszą formę, niż w 2011 roku, kiedy zdobyłem tutaj trofeum - mówił Serb po zwycięstwie w czwartej rundzie nad Tommym Haasem.

Jego konkurent z Czech ma na swoim koncie tylko dwa wielkoszlemowe półfinały i jeden finał. Największy sukces odniósł jednak nie gdzie indziej, jak na kortach Wimbledonu. W bitwie o puchar nie sprostał dopiero Nadalowi (2010 rok).

Dotychczasowy bilans spotkań obu panów wynosił 13-2 na rzecz Djokovica. Berdych co prawda rzadko miał coś do powiedzenia w starciu z liderem rankingu ATP, ale to, co wygrał zasługuje na uwagę. Po raz pierwszy okazał się bowiem lepszy trzy sezony temu właśnie na londyńskiej trawie, gdzie uzyskał naprawdę dobry wynik 6-3  7-6(9)  6-3. Kolejny triumf odnotował w równie ważnym wydarzeniu, bo w turnieju z cyklu Masters 1000 w Rzymie tego roku (2-6  7-5  6-4).

Już w pierwszych minutach dzisiejszego spotkania widać było, że reprezentant naszych południowych sąsiadów za wszelką cenę będzie próbował powtórzyć owe osiągnięcia. Nole miał co prawda problemy w pierwszych dwóch setach, jednak sam też stawiał poprzeczkę wysoko. W premierowym gemie lider rankingu doprowadził bowiem do równowagi i przed utratą podania Czecha uratował dopiero forhend, którym wymusił u rywala błąd. Gra była zdecydowanie jednostronna, kiedy do serwisu doszedł sam Serb. Zanotował on trzy asy i bez większego problemu wyszedł na 40-15. Takie sytuacje powtarzały się aż do tie breaka. Przedtem Djokovic aż czterokrotnie miał szansę na przełamanie konkurenta, ale ten za każdym razem niespodziewanie odpierał jego atak. W drugiej odsłonie faworyt spotkania już na samym starcie pozwolił dwukrotnie odebrać sobie podanie, ale od wyniku 0-3 przegrał tylko jednego gema.

O awans do finału "Nole" zmierzy się z del Potro, który przy stanie 6-2  6-4  7-6(5) wyeliminował Davida Ferrera (ATP 4).