Wimbledon: Ambitna walka bez happy endu. Finał nie dla Janowicza

« powrót | Data publikacji: 05-07-2013 22:47

Jerzy Janowicz nie zdołał awansować do finału wielkoszlemowego Wimbledonu. Polak przegrał w drugim z piątkowych półfinałów z Andym Murrayem, jednak jego występ na londyńskich kortach to olbrzymi sukces samego zawodnika, jak i polskiego tenisa. Janowicz przegrał z faworytem gospodarzy 7-6 (2), 4-6, 4-6, 3-6.

Piątkowa rywalizacja od samego początku była niezwykle emocjonująca i wyrównana. Zarówno jeden, jak i drugi długo utrzymywali własne podanie, a pierwsze szanse na breaka pojawiły się w czwartym gemie. Wówczas, Janowicz zdołał wybronić się z opresji drugim podaniem. Kolejne poważne zagrożenie pojawiło się w dziesiątej partii, kiedy popularny Jerzyk zdołał obronić dwie piłki setowe. Losy otwierającej odsłony meczu rozstrzygały się więc w tie-breaku. W nim zdecydowanie lepszy był Polak. Janowicz szybko wywalczył spokojną przewagę i wyszedł na prowadzenie po podwójnym błędzie serwisowym rywala.

Janowicz fatalnie rozpocząl jednak drugiego seta, tracąc serwis już w pierwszym gemie. Jurek wybronił się przed kolejnym przełamaniem i mimo ambitnej postawy, nie był w stanie odrobić straty, marnując cztery szanse na breaka w dwóch gemach.

Zdecydowanie podrazniony Polak świetnie wprowdził się w trzecią partię piątkowego spotkania. Jurek nie wykorzystał co prawda dwóch szans na przełamanie w drugim gemie. Łodzianin w końcu wyszedł na prowadzenie 3-1, finalizując siódmą okazję na breaka w całym meczu. Janowicz utrzymał serwis i nic nie wskazywało, że losy seta mogą szybko się odwrócić. Nieoczekiwanie gra najwyżej sklasyfikowanego reprezentanta biało-czerwonych załamala sie, a skuteczna postawa Szkota calkowicie zniechęciła Janowicz,a który przegrał pięć kolejnych gemów i całego seta.

Przed rozpoczęciem czwartego seta, organizatorzy zdecydowali się na zamknięcie dachu i włączenie dodatkowego oświetlenia. Decyzja ta nie spodobała się Murrayowi, który podczas 20-sto minutowej przerwy nie utracił jednak koncentracji. Janowicz nie wykorzystał jednak przerwy i po powrocie na kort szybko stracił podanie w trzecim gemie. Jerzyk starał się co prawda wrócić do gry, jednak bezlitosny przeciwnik pewnie wygrywał własne gemy serwisowe i awansował do finału Wimbledonu po drugim przełamaniu podania Janowicza.

Podsumowając same spotkanie, trzeba zaznaczyć, że był to prawdopodobnie najgorszy występ Janowicza w całym turnieju. Abstrahując od faktu, iż po drugiej stronie siatki stanął drugi tenisista globu, gra Polaka była momentami bardzo chaotyczna, co dobitnie ukazuje statystyka podwójnych błędów serwisowych, których Janowicz zgromadził aż 11. Jurek bezpośrednim podaniem zapewnił sobie 9 oczek. Polak zanotował 43 winnery przy 43 błędach, zaś Murray zgromadził 49 zagrań wygrywających przy 15 niewymuszonych pomyłkach.