W forhendzie klucz!

« powrót | Data publikacji: 19-10-2012 19:10

Nowoczesny tenis wymaga od zawodników posiadania broni (na szczęście tylko w przenośni), której zmuszeni są używać w najważniejszych momentach meczów. Jest wielu tenisistów, których głównym atutem jest niezwykle potężny serwis. Ale co z resztą? Co z returnowaniem, wymianami, mijaniem, czy wytrzymałością? Co ma zrobić taki zawodnik, gdy przeciwnik odbierze jego podanie i przebije piłkę na drugą stronę siatki?

 

 

W tych czasach serwis już nie wystarcza. Ilu znacie zawodników, którzy utrzymują się na szczycie używając niemal wyłącznie siły serwisowej? A teraz pomyślcie o tych, którzy do podania dokładają jeszcze tylko jedną, ale jakże istotną rzecz – forhend.

Dlaczego właśnie forhend, a nie na przykład bekhend jest kluczowym uderzeniem? Oto kilka powodów:

1)  Granie forhendem pozwala kryć większą część kortu. Długa forhendowa wymiana sprawia, że w każdym momencie masz możliwość kontrolowania mniej więcej 65% kortu. Zawodowi gracze, którzy do świetnego wyszkolenia technicznego dokładają jeszcze rewelacyjną pracę nóg, potrafią podnieść ten wskaźnik nawet do 85%!

2) Pobiegnięcie do narożnika bekhendowego i uderzenie odwrotnego forhendu jest dużo prostsze niż wykonanie odwrotnej czynności tego typu. Pomaga to pokryć stronę bekhendową oraz zwiększa szansę na to, że kolejnym zagrywanym przez nas odbiciem również będzie forhend. Tę taktykę radzimy stosować zwłaszcza, gdy przeciwnik dysponuje nie najmocniejszym drugim serwisem.

3) Zagranie z forhendu (nawet ze strony bekhendowej) daje nam więcej możliwości w łatwiejszym wyborze kierunku uderzenia. Przeciwnik nie wie, w którą stronę poleci piłka, a my możemy to wykorzystać do zaskoczenia go i zdobycia punktu. Krótko mówiąc, przewidzenie kierunku uderzenia forhendowego jest dużo cięższe niż w przypadku bekhendu.

 

4) Praca nóg jest dużo bardziej naturalna, gdy biegniemy do uderzenia forhendowego. Układ stóp sprawia, że bieg do bekhendu staje się nieco trudniejszy, co sprawia, że uderzenie nie jest tak dobrze przygotowane.

5) Forhend zazwyczaj przynosi więcej piłek kończących oraz mniej niewymuszonych błędów niż bekhend.

6) Gdy piłka odbija się wysokim kozłem dużo prościej jest wyprowadzić uderzenie z powietrza forhendem.

 

7) Dobrze wyćwiczony nadgarstek w łatwy sposób może wpłynąć nie tylko na kierunek, ale także moc forhendowego uderzenia, co niejednokrotnie okazuje się kluczowe.

 

Wybitni gracze forhendowi mają ten problem, że przeciwny robią wszystko, aby posyłać im piłki niemal wyłącznie do narożnika bekhendowego. Dlatego trzeba przyłożyć się do ćwiczenia gry odwrotnym forhendem, nie zapominając jednocześnie o umiejętności wykonywania uderzeń z narożnika forhendowego, gdyż – jak pokazał powyższy poradnik – forhend jest kluczem do zwyciężania!

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X