US Open: Serena dołącza do Azarenki

« powrót | Data publikacji: 07-09-2013 00:33

Najlepsza obecnie tenisistka świata – Serena Williams – potrzebowała 90 minut aby awansować do finału wielkoszlemowego US Open. Amerykanka w dzisiejszym starciu okazała się lepsza od Chinki Li Na, której oddała tylko trzy gemy (6-0 6-3). O tytuł zagra z turniejową „dwójką” Victorią Azarenką.

Młodsza z sióstr Williams już w najbliższą niedzielę będzie miała szansę powalczyć o swój siedemnasty wielkoszlemowy tytuł a piąty na nowojorskich kortach. Tak jak w ubiegłym roku, jej rywalką będzie Victoria Azarenka. W ich ostatniej konfrontacji lepsza okazała się Białorusinka, która po prawie trzech godzinach wygrała 2-6 6-2 7-6(6).

Williams i Li spotkały się wcześniej dziewięć razy i osiem z tych konfrontacji zakończyło się po myśli Amerykanki. Chince tylko jeden raz udało się ograć obecną liderkę kobiecego rankingu, w 2008 roku na kortach twardych w Stuttgarcie (0-6 6-1 6-4). Ostatnie sześć meczów zakończyło się w dwóch setach.

Amerykanka rozpoczęła to spotkanie od trzech wygrywających podań i udanego zagrania na linię, obejmując prowadzenie 1-0. Od stanu 15:40, zdołała doprowadzić do równowagi, natomiast po grze na przewagi odebrać podanie swojej mniej utytułowanej rywalce (2-0). Serena obroniła break – pointa przy własnej zagrywce, popisując się serią bardzo mocnych serwisów i podwyższyła na 3-0. Li pomimo pomysłowej gry, popełniała proste błędy i jeszcze raz została przełamana (0-4). Turniejowa „jedynka” z utratą jednego punktu wypracowała sobie już wyraźną przewagę w tej odsłonie (5-0). Pomimo prowadzenie 30:0, Azjatka i tym razem oddała inicjatywę obrończyni tytułu i po 32 minutach spędzonych na korcie przegrała aż 0-6. W premierowym secie Chinka zdobyła 14 z 43 rozegranych punktów i zanotowała tylko jednego winnera.

Po trzech błędach Sereny i udanej akcji przy siatce, Li wygrała pierwszego gema w tym spotkaniu (1-1). Chinka już kilka minut później doprowadziła do stanu 40:15, jednak dopiero po grze na przewagi odebrała podanie Amerykance (2-1). Pomimo aż czterech szans na podwyższenie wyniku, Li oddała inicjatywę rywalce i na tablicy wyników wyświetlił się remis 2-2. Serena w szóstym gemie wypracowała sobie break – pointową okazję i po minimalnym aucie Azjatki, odskoczyła na 4-2. Obrończyni tytułu nie miała kłopotów także przy własnej zagrywce i była już bliska sukcesu (5-2). Końcówka tego spotkania z pewnością mogła się podobać, bowiem po ośmiu równowagach i obronie sześciu piłek meczowych, waleczna Li zmniejszyła nieco dzielący je dystans (3-5). Pomimo stanu 30:30, turniejowa „jedynka” zachowała zimną krew i po siódmej szansie awansowała do finału wielkoszlemowego US Open.

W dzisiejszej konfrontacji, która trwała 90 minut, Williams zdobyła bezpośrednio 19 punktów i popełniła 20 niewymuszonych błędów, natomiast Li popisała się tylko ośmioma winnerami , myląc się aż 24 razy . W ostatecznym rozrachunku to Amerykanka wygrała więcej piłek (69:49).