US Open: Rafa Nadal z kolejnym tytułem

« powrót | Data publikacji: 10-09-2013 06:59

Zgodnie z oczekiwaniami, Rafael Nadal zdobył swój drugi tytuł w wielkoszlemowym US Open. Hiszpan pokonał w decydującym starciu Novaka Djokovicia. Dzięki wygranej, 27-latek poprawił swój imponujący bilans gier na nawierzchni twardej, gdzie wygrywał w tym sezonie 22 razy, nie odnosząc żadnej porażki. Mecz zakończył się rezultatem 6-2, 3-6, 6-4, 6-1.

Pochodzący z Majorki tenisista zdobył tym samym swój 13. tytuł rangi Grand Slam i zbliżył się do legendarnego Peta Samprasa, który na liście wszechczasów zajmuje miejsce za Rogerem Federerem. Amerykanin wygrywał w Wielkim Szlemie 14 razy, zaś Szwajcar po najbardziej prestiżowe tytuły sięgał 17 razy.

Nadal powrócił na korty w Nowym Jorku po dwóch latach. Rok wcześniej, Hiszpan zmagał się z kontuzją kolana. Sam zainteresowany bardzo emocjonalnie podchodził do tego wydarzenia. - To było niezwykłe. Prawdopodobnie tylko ja i mój team będziemy wiedzieli jak ważny był to dla mnie mecz. Gra z Novakiem zawsze jest wyjątkowa. Nikt nie jest w stanie zmusić mnie do takiego wysiłku, jaki narzuca Djokovic - komentował podczas prezentacji mistrzowskiej Nadal.

Przebieg poniedziałkowej rywalizacji potwierdził, iż naprzeciwko siebie stanęli dwaj obecnie najlepsi tenisiści na świecie. Od początku mecz był niezwykle emocjonujący i widowiskowy. Spotkanie obfitowało w efektowne, długie wymiany, zaś obaj panowie nie dawali za wygraną w każdej kolejnej akcji.

Pierwszy set finałowych zmagań był popisem umiejętności Hiszpana, który szybko przełamał serwis rywala, po chwili dołożył kolejnego breaka i zakończył go po 42 minutach gry. Wówczas wszystko wskazywało na to, że Hiszpan szybko upora się z rywalem. Djokovic zdołał jednak przejść do kontroofensywy. Najpierw udało mu się wywalczyć breaka po wymianie, w której obaj zawodnicy odbili piłkę 54 razy, jednak chwilę później zmęczenie dało się we znaki i Rafa zdołał wyrównać. Serb powtórnym przełamaniem zapewnił sobie jednak sukces i wyrównanie stanu gry.

Prawdziwe apogeum emocji miało jednak dopiero nadejść. To czwarty set był zdecydowanie najbardziej wyrównany. Djokovic szybko poszedł za ciosem i objął prowadzenie po trzecim z rzędu przełamaniu serwisy Hiszpana. Ten jednak nie zraził się potknięciem i natychmiastowo odrobił straty. Nadal był o krok od przegrania własnego podania przy stanie 4-4, jednak udało mu się obronić trzy break pointy i po chwili samemu wykorzystał słabszą chwilę rywala. Najkrótszy okazał się ostatni, czwarty set, który mimo wbrew rezultatów, wclae dla Hiszpana taki łatwy nie był. Rafa dwukrotnie przełamał Djokovicia, jednak sam musiał również bronić break pointów w zakończonym ostatecznie wynikiem 6-2, 3-6, 6-4, 6-1 spotkaniu.

O zwycięstwie w tak prestiżowej imprezie jak zwykle decydowały detale. Nieco mniej dokładny Djokovic musiał uznać wyższość rywala. Serb zanotował 46 piłek wygrywających i 53 błędy, zaś bilans po stronie Hiszpana to 27 do 20. Obaj zawodnicy popisali się również dobrą skutecznością jeżeli chodzi o skuteczność pierwszego podania oraz grę przy siatce.

Za zwycięstwo w Nowym Jorku, Rafael Nadal zapewnił sobie nagrodę pieniężną w wysokości 2. 6 miliona dolarów oraz 2000 punktów w rankingu ATP, zaś Novak Djokovic zapisał na swoje konto bankowe 1.3 miliona dolarów oraz 1200 oczek. Uprzedzając nieco fakty, Hiszpan już od najbliższego poniedziałku powróci na fotel lidera światowego notowania.