US Open: Rafa Nadal w finale

« powrót | Data publikacji: 08-09-2013 01:37

Drugi najwyżej rozstawiony tenisista – Rafael Nadal – awansował do finału wielkoszlemowego US Open, odprawiając w trzech setach Francuza Richarda Gasqueta (6-4 7-6(1) 6-2). O tytuł zagra z Serbem Novakiem Djokovicem.

Nadal awansował dzisiaj do osiemnastego finału wielkoszlemowego w swojej karierze. Dotychczas udało mu się wygrać dwanaście takich spotkań, w tym osiem na kortach Rolanda Garrosa. W ubiegłym sezonie Hiszpan nie brał udziału w nowojorskiej imprezie, bowiem tuż po Wimbledonie czekała go długa rehabilitacja stawu kolanowego. W tym roku natomiast przegrał tylko trzy spotkania, triumfując po drodze w dziewięciu turniejach (Brasil Open, Acapulco, Indian Wells, Barcelona, Madryt, Rzym, French Open, Rogers Cup, Cincinnati).

Rafa i Richard spotkali się wcześniej dziesięć razy i wszystkie dotychczasowe konfrontacje zakończyły się po myśli Hiszpana, który oddał swojemu rywalowi tylko trzy sety. Ostatni raz grali ze sobą w 2011 roku podczas rozgrywek Pucharu Davisa. Wówczas bez kłopotów wygrał Nadal (6-3 6-0 6-1).

Hiszpan udanie rozpoczął dzisiejsze starcie i od stanu 15:40 przy podaniu Francuza wygrał cztery kolejne piłki, uzyskując przewagę przełamania. Po prostych błędach swojego rywala, bardzo szybko podwyższył na 2-0. Gasquet już w czwartym gemie wypracował sobie break – pointową szansę na odrobienie strat, jednak nie miał nic do powiedzenia przy bardzo dokładnym forhendzie do samego narożnika (1-3). Od tego momentu Rafa nieco bardziej skupiał się na własnej zagrywce i do końca tej odsłony nie pojawiła się ani jedna okazja dla reprezentanta „trójkolorowych”. Tenisista z Majorki po 44 minutach spędzonych na korcie wygrał 6-4.

Druga odsłona rozpoczęła się niemal bliźniaczo do poprzedniej, bowiem Francuz pomimo prowadzenia 30:0 nie zdołał utrzymać własnej zagrywki, tracąc pięć kolejnych punktów (0-1). Rafa bardzo szybko wygrał także swoje podanie i wypracował sobie dwupunktowe prowadzenie (2-0). Chwila słabości hiszpańskiego tenisisty przyszła niespodziewanie w czwartym gemie i po dość wyraźnym aucie z forhendu oddał cenną przewagę (2-2). Triumfator tegorocznego French Open miał sporo kłopotów przy własnym serwisie i dopiero po obronie dwóch – break pointów wyrównał na 4-4. Gasquet starał się operować dłuższą piłką i nie dawać rywalowi szansy na łatwe skończenie akcji, co doprowadziło do rozgrywki tie-breakowej. W przysłowiowej „wojnie nerwów” lepszy okazał się Hiszpan, który wygrał 7-1 (7-6(1).

Nadal już na początku trzeciego seta musiał bronić trzech break – pointów, jednak i tym razem nie dał szans swojemu znacznie niżej notowanemu oponentowi (1-0). Richard pomimo dwóch piłek na wyrównanie, nie zdołał utrzymać własnej zagrywki i po błyskawicznym gemie Hiszpana, przegrywał aż 0-3. Rafa już do końca tej odsłony nie oddał cennego prowadzenia, a w ósmym gemie jeszcze raz odebrał podanie Francuzowi i po 141 minutach spędzonych na korcie awansował do finału US Open (6-4 7-6(1) 6-2).

W dzisiejszym spotkaniu Nadal wygrał bezpośrednio 35 piłek przy 24 niewymuszonych błędach, natomiast Gasquet zanotował 26 winnerów i 32 pomyłki. W ostatecznym rozrachunku to wicelider męskiego tenisa zdobył więcej punktów (102:84).