US Open: Kolejny trudny mecz Azarenki

« powrót | Data publikacji: 03-09-2013 21:20

Victoria Azarenka pomimo bardzo słabego spotkania awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego US Open. Białorusinka okazała się lepsza od Serbki Any Ivanovic, którą pokonała 4-6 6-3 6-4. Jej kolejną rywalką będzie Słowaczka Daniela Hantuchova.

Wiceliderka kobiecego rankingu miała sporo kłopotów w tegorocznym US Open i nie raz musiała się solidnie napracować aby awansować do kolejnej rundy. Tuż przed spotkaniem z Ivanovic, Victoria rozegrała trzysetowy pojedynek z Francuzką Alize Cornet, który trwał blisko 3h i zakończył się rezultatem 6-7(2) 6-3 6-1. Triumfatorka tegorocznego Australian Open ma do obrony dużą ilość punktów, ponieważ w ubiegłym roku doszła aż do finału nowojorskiej imprezy, ulegając dopiero Amerykance Serenie Williams.

Dzisiejszą konfrontację lepiej rozpoczęła Ivanovic, która przełamała swoją młodszą rywalkę i szybko uzyskała trzypunktowe prowadzenie (3-0). Białorusince dopiero w dziewiątym gemie udało się wypracować break – pointowe szanse i za trzecią z nich odrobiła stratę podania (4-5). Kiedy wydawało się, że turniejowa „dwójka” powróciła do tego spotkania, już kilka minut później jeszcze raz oddała własny serwis, przegrywając premierową odsłonę 4-6.

Obie tenisistki bardzo słabo prezentowały się przy własnym podaniu i drugi set rozpoczął się od serii pięciu przełamań. Jako pierwsza niechlubną passę strat serwisu przerwała Azarenka, która z utratą jednego punktu objęła prowadzenie 4-2. Ivanovic już do końca tej odsłony nie wypracowała sobie ani jednej break-pointowej szansy, a w dziesiątym gemie jeszcze raz oddała swoje podanie i po 38 minutach przegrała 3-6.

Decydującego seta lepiej rozpoczęła turniejowa „dwójka” która wygrała osiem z dziewięciu rozegranych punktów i objęła prowadzenie 2-0. Od tego momentu oglądaliśmy trzy straty serwisu pod rząd i nadal nie było wiadomo, na czyją stronę przechyli się szala zwycięstwa (3-2). Na kolejne przełamanie kibice zgromadzeni na obiekcie centralnym musieli czekać do ósmego gema, w którym Serbka po obronie dwóch break-pointów, za trzecim posłała piłkę w siatkę (3-5). Sytuacja na korcie zmieniała się niczym w kalejdoskopie, bowiem Białorusinka nieskutecznie podawała, marnując po drodze dwie piłki meczowe (5-4). Triumfatorka tegorocznego Australian Open wyraźnie podrażniona ostatnimi wydarzeniami na korcie , już przy podaniu Any wypracowała sobie dwie kolejne okazje na skończenie spotkania i po 133 minutach  awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego US Open (4-6 6-3 6-4).

Białorusinka zagrała dzisiaj bardzo słabe spotkanie i pomimo wygranej, statystyki zdecydowanie nie są po jej stronie. Victoria zdobyła bezpośrednio 21 punktów przy 30 niewymuszonych błędach, natomiast Ana popisała się 41 kończącymi zagraniami przy tylko 42 pomyłkach. Turniejowa „dwójka” miała jednak wyższy procent pierwszego podania (73 % - 55%) i w ostatecznym rozrachunku rozstrzygnęła na swoją korzyść więcej akcji (99 : 93).