US Open: Djokovic ostatnim półfinalistą

« powrót | Data publikacji: 06-09-2013 07:57

Lider światowego rankingu – Novak Djokovic – dołączył do Rafaela Nadala, Richarda Gasqueta i Stanislasa Wawrinki, którzy wcześniej zapewnili sobie miejsce w półfinale US Open. Serb po raz pierwszy w nowojorskim turnieju stracił seta, odprawiając ostatecznie Michaiła Jużnego wynikiem 6-3  6-2  3-6  6-0.

Nole od początku pojedynku zaczął grać ofensywny tenis, co zmusiło rywala do straty podania już przy jego pierwszym gemie serwisowym. Do końca partii obaj panowie pilnowali swoich podań i dzięki temu światowa „jedynka” wysunęła się na prowadzenie w ogólnym stanie meczu.

W kolejnym secie Djoko ponownie pokusił się o przełamanie – tym razem wywalczył breaka w w 3. i 5. gemie i już tylko jedna wygrana odsłona dzieliła tenisistę z Belgradu od awansu do najlepszej czwórki imprezy we Flushing Meadows.

Gdy wydawało się, że lider rankingu przypieczętuje zwycięstwo w trzech setach, w kolejnej części pojedynku Jużny zepchnął rywala do defensywy i po raz pierwszy w tym spotkaniu przełamał swojego bardziej utytułowanego przeciwnika. Mimo zdobycia rebreaka przez Serba, reprezentant naszych wschodnich sąsiadów w kolejnym gemie znów wysunął się na prowadzenie, a swoją dominację w tej odsłonie potwierdził wygranym serwisem na seta.

Zawodnik z Moskwy w kolejnych minutach meczu nie potrafił już nawiązać walki z rywalem. Został absolutnie zdominowany przez Djokovica, który wygrał komplet gemów i przypieczętował awans do półfinału po ponad dwóch i pół godzinach gry.

Zwycięzca batalii posłał na drugą stronę kortu 5 asów serwisowych i wykorzystał 7 z 12 wypracowanych break pointów. Pomimo większej liczby niewymuszonych błędów popełnionych przez turniejową „jedynkę” (45-31),Novak zaliczył ponad 2 razy więcej piłek kończących od Rosjanina (32-15). Łupem Nolego padło 115 pojedynczych wymian przy 87 przeciwnika.

- Chciałem zagrać wyjątkowo agresywny tenis, jeszcze bardziej ofensywny niż ten w meczu z Hewittem – powiedział Jużny, który przegrał wszystkie 11 oficjalnych spotkań z Serbem. Jednak to nie wystarczyło, by pokonać Novaka. Miałem kilka szans w tym meczu, ale to zdecydowanie za mało, jak na spotkanie przeciwko liderowi rankingu.

W sobotnim półfinale Djokovic zmierzy się ze Stanislasem Wawrinką, który niespodziewanie wyeliminował obrońcę tytułu – Andy’ego Murraya – w trzech setach 6-4 6-3  6-2. Bilan spotkań przeciwko szwajcarskiej „dwójce” jest zdecydowanie korzystniejszy dla Novaka (12-2)

.

- Trudno będzie wskazać faworyta tego spotkania – powiedział sześciokrotny zwycięzca Grand Slamu. Stan pokazał dzisiaj dlaczego zasługuje na miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu. Zagrał jedno z najlepszych spotkań w karierze. Jest obecnie w znakomitej formie i niezwykle trudno będzie mi go pokonać – zakończył.