US Open: 17-letnia kwalifikantka ogrywa Stosur!

« powrót | Data publikacji: 28-08-2013 02:33

17-letnia kwalifikantka Victoria Duval sensacyjnie awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego US Open, wygrywając w meczu otwarcia z Australijką Samanthą Stosur 5-7 6-4 6-4. Kolejną rywalką młodziutkiej Amerykanki będzie Słowaczka Daniela Hantuchova.

Victoria Duval zajmuje obecnie 296. miejsce w kobiecym zestawieniu i jeszcze ani razu nie udało jej się przebrnąć przez pierwszą rundę wielkoszlemowej imprezy. W ubiegłym roku podczas US Open otrzymała od organizatorów tzw. „dziką kartę”, dzięki której mogła zagrać w turnieju głównym bez potrzeby przebijania się przez eliminacje, jednak już w początkowej fazie uległa Belgijce Kim Clijsters.

Australijka rozpoczęła to spotkanie od przełamania serwisu rywalki i szybko uzyskała dwupunktowe prowadzenie (2-0). Pomimo wyniku aż 40-0 przy własnym podaniu, dopiero po grze na przewagi podwyższyła na 3-0. Młodziutka Amerykanka, która w listopadzie skończy 18 lat, nie bała się podejmować ryzyka i rozegrała cztery bardzo dobre punkty, zmuszając Stosur do błędu (1-3). Duval wykorzystała chwilową niedyspozycję serwisową australijskiej tenisistki i z utratą jednego punktu odrobiła wszystkie straty (2-3). Od tego momentu gra na korcie Louisa Armstronga nieco bardziej się wyrównała, a obie tenisistki pewnie wygrywały swoje gemy (4-4). Stosur już kilka minut później straciła swoje podanie, popełniając serię prostych błędów (4-5). 17-letnia Victoria nie poradziła sobie jednak z presją wyniku i szybko oddała cenną przewagę (5-5). Doświadczenie wzięło górę w decydujących momentach i to turniejowa „jedenastka” wygrała dwa kolejne gemy a w konsekwencji premierową odsłonę 7-5.

Amerykanka bardzo dobrze rozpoczęła drugiego seta i po serii mocnych zagrań odebrała serwis swojej utytułowanej rywalce (1-0). Duval wypracowała sobie aż dwie szanse na podwyższenie wyniku, jednak w najważniejszych momentach popełniła proste błędy i straciła cenną przewagę (1-1). W piątym gemie pojawił się break-point dla młodziutkiej kwalifikantki, jednak Samantha szybko zażegnała niebezpieczeństwo bardzo dobrym serwisem (3-2). Choć kilka minut później Australijka przełamała swoją rywalkę, wykorzystując czwartą okazję, to w kolejnym gemie nie umiała potwierdzić tej przewagi (4-3). Amerykanka z utratą jednego punktu wyrównała na 4-4 a po chwili odebrała serwis turniejowej „jedenastce” i jeszcze raz stanęła przed szansą skończenia seta (5-4). Tym razem 17-letnia tenisistka wytrzymała presję wyniku i po obronie break-pointa wygrała drugą odsłonę 6-4.

Samantha już w drugim gemie wypracowała sobie break-pointową okazję, jednak nie miała nic do powiedzenia przy precyzyjnych zagraniach rywalki (1-1). Od tego momentu obie pewnie wygrywały swoje podania i nie pojawiła się ani jedna szansa na przełamanie (3-3). Australijka wyraźnie poddenerwowana regularną grą rywalki i głośnym aplauzem oglądających, już chwilę później straciła własny serwis, zdobywając po drodze tylko jeden punkt (3-4). Turniejowa „jedenastka” popełniała coraz więcej błędów i po kilku minutach przegrywała 3-5. Pomimo prowadzenia aż 40:0 przy własnym podaniu, Stosur musiała obronić meczową szansę dla Duval aby zmniejszyć nieco dzielący je dystans (4-5). Po heroicznej walce w dziesiątym gemie, 17-letnia kwalifikantka dopiero za czwartą piłką meczową awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego US Open (5-7 6-4 6-4).

W trwającej 160 minut konfrontacji, Duval wygrała bezpośrednio 23 punkty przy 35 niewymuszonych błędach, natomiast Stosur zanotowała 29 winnerów przy aż 56 pomyłkach. W ostatecznym rozrachunku młodziutka Amerykanka zdobyła więcej piłek od swojej utytułowanej rywalki (118:111).