Udanie otwarcie Radwańskiej w Melbourne

« powrót | Data publikacji: 14-01-2013 04:46

Mimo niełatwego pierwszego seta, pełnego emocji i zaskakujących zwrotów akcji, Agnieszka Radwańska awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego czempionatu Australian Open. Jej premierową przeciwniczką była, występująca z tzw. dziką kartą, reprezentantka gospodarzy Bojana Bobusic, znana raczej z cyklu ITF, która uległa naszej najlepszej tenisistce przy wyniku 5-7 0-6.

Patrząc na ostatnie rewelacyjne rezultaty Polki, niewiele osób mogłoby spodziewać się, że pierwszą część dzisiejszego meczu to Australijka rozpocznie od przełamania Isi. Tak jednak się stało. Aga popełniała błędy, za które była skrupulatnie punktowana przez rywalkę aż do osiągnięcia zamierzonego celu (1-0). Reprezentantka gospodarzy popisała się również kilkoma świetnymi zagraniami przy siatce i posyłała na drugą stronę kortu piłki kończące. Po kilku minutach krakowianka odrobiła tę stratę i po walce na przewagi wyrównała na 1-1, ale trzeba przyznać, że przyszło jej to z dużym trudem. Chwilę później naszej najlepszej tenisistce udało się spokojnie utrzymać swój serwis (2-1). Seria niewymuszonych błędów zawodniczki z Antypodów, a przede wszystkim bardzo waleczna gra Radwańskiej, pomogła tej drugiej w wypracowaniu trzech break pointów. Żadnej z nich nie zdołała jednak zamienić na przełamanie (2-2). Swoich szans nie zmarnowała natomiast Bobucic, która w piątym gemie ponownie odebrała podanie „biało-czerwonej” (3-2). Agnieszka nie pozwoliła jej zbyt długo cieszyć się z tego prowadzenia i bardzo szybko doprowadziła do remisu 3-3, a następnie sama ekspresowo odskoczyła rywalce na 4-3. Jej przeciwniczka wyrównała na 4-4, a już po chwili sama osiągnęła przewagę 5-4, trzeci raz przełamując zdecydowanie bardziej doświadczoną oponentkę. Zgodnie ze schematem tego seta, Australijka nie wygrała jednak swojego serwisu, a krakowianka uratowała się przed porażką (5-5). Isia „na sucho” i bardzo pewnie utrzymała gema (6-5), a następnie wykorzystała drugiego setbola przy podaniu Bobusic. Tę partię meczu Polka zamknęła fantastycznym returnem wygrywającym (7-5).

Na dobry początek drugiej fazy pojedynku, Radwańska wygrała własny serwis (1-0). Chwilę później zaprzepaściła prowadzenie 40-0 i trzy break pointy, ale czwarta możliwość na przełamanie reprezentantki gospodarzy dala jej, po krótkiej walce na przewagi, rezultat 2-0. Błyskawicznie rozegrane podanie pozwoliło Polce zwiększyć dystans na 3-0, a kolejny break podkreślił tylko jak bardzo zdekoncentrowana jest Australijka i jak wiele dzieli obie zawodniczki (4-0). Agnieszka zwyciężyła ósmego i dziewiątego gema z rzędu, kończąc starcie drugim meczbolem przy serwisie Bobusic (6-0).

W trwającym w sumie 75 minut spotkaniu, tenisistka z Perth zanotowała świetną skuteczność trafienia pierwszego podania (80%), ale wygrała po nim zaledwie 47% punktów. Jeszcze słabiej wypadła po drugim serwisie (25%), podczas gdy Polka właśnie wtedy zgarniała najwięcej piłek (77%). 23-letnia krakowianka wykorzystała 6 z 14 break pointów, a jej rywalka nie zmarnowała ani jednej z trzech wypracowanych możliwości. Bojana zanotowała więcej winnerów (17-10), ale znacznie częściej zapisywała na swoim koncie niewymuszone błędu (38-15). W sumie Agnieszka e zwyciężyła 63 ze 102 rozegranych punktów.

Najbliższą przeciwniczką Isi będzie triumfatorka pojedynku pomiędzy Rumunką Iriną-Camelią Begu, a Holenderką Arantxą Rus.