Rzym: Djokovic zdetronizował Nadala

« powrót | Data publikacji: 18-05-2014 19:29

Novak Djokovic jest na dobrej drodze do powrotu na szczyt światowego rankingu. Serb wygrał dziś turniej rangi Masters w Rzymie, gdzie w finale pokonał obrońcę tytułu Rafaela Nadala 4-6  6-3  6-3. Ostatni raz na tenisowym tronie Nole był 6 października 2013 roku.

To trzecim triumf tenisisty z Belgradu na Foro Italico. Djoko wygrywał tu już w 2008 i 2011 roku. Novak wygrał 3 z 4 ostatnich Mastersów.

Djokovic, który jest coraz bliżej remisowego bilansu spotkań z Nadalem (19-22), wzbogacił się o 1000 punktów rankingowych i 549 tysięcy euro. W przededniu swoich 27. urodzin z 44 zwycięskimi imprezami wspólnie z Thomasem Musterem jest już na 13. miejscu na liście tenisistów w Open Erze, którzy zdobyli najwięcej tytułów ATP.

Początek spotkania wskazywał, że to Nadal będzie dziś triumfował we włoskiej stolicy. W premierowej odsłonie Rafa wyszedł na 4-1 i mimo odrobienia straty jednego breaka przez przeciwnika, Hiszpan nie dał sobie już wyrwać zwycięstwa, kończąc tę partię po 48 minutach.

Djokovic w drugiej części pojedynku wziął się do odrobienia strat. Wygrał 2 pierwsze gemy, ale Nadal szybko uzyskał rebreaka. Gem później Nole ponownie wygrał serwis rywala i dowiózł prowadzenie do końca odsłony, wyrównując stan meczu.

Podobnie jak w drugim secie, w decydującej partii zwycięzca meczu ponownie wyszedł na 2-0. Rafa wyrównał dopiero w 6. gemie, ale światowa „dwójka” grała bardzo agresywnie i dołożyła 2 kolejne przełamania. Po 2 godzinach i 21 minutach Djokovic zamknął batalię, wykorzystując 2. piłkę meczową.

Po raz pierwszy od 10 lat Nadal będzie przystępował do wielkoszlemowego Rolanda Garrosa z zaledwie jednym tytułem zdobytym na kortach ziemnych w sezonie. Przed tygodniem zawodnik z Majorki zdobył swoją jedyną koronę na ceglanej mączce w tym roku w Madrycie. Zmagania na paryskiej mączce, gdzie Rafa wygrał 8 z 9 ostatnich edycji, rozpocznie się już 26 maja.