Szarapowa: nie zgadzam się z nagradzaniem przegranych

« powrót | Data publikacji: 24-10-2012 11:50

Najlepsza rosyjska tenisistka – Maria Szarapowa – zdecydowała się zabrać głos w debacie na temat podniesienia wysokości nagród pieniężnych dla przegranych w pierwszych rundach.

25 - letnia zawodniczka nie jest przekonana do planu, który przewiduje podniesienie stawek w pierwszej rundzie przyszłorocznego turnieju wielkoszlemowego Australian Open. Organizatorzy tej imprezy planują ogromną podwyżkę – ogólna pula nagród ma wzrosnąć o 4 miliony dolarów. Już na początku tego miesiąca ogłoszono, że łączna pula nagród dla tego wydarzenia będzie wynosiła 30 miliony dolarów. Podwyżka ta spowodowała, że turniej ten będzie najbogatszym wydarzeniem w tenisie.

 

Szczegóły dotyczące podziału nagród nie są jednak jeszcze znane. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak stwierdzić, że największy wzrost kwot przewidziany jest na początkowe rundy turnieju. Taki zabieg ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa tego, że zawodnicy o niższej randze walczą w turnieju tylko w celu podtrzymania swojej kariery i pozostania w ATP oraz WTA. Roger Federer wyraził swoje poparcie dla tego typu zmian. Innego zdania jest jednak Maria Szarapowa.

 

- Nie wiem czy zgadzam się z podwyższeniem nagród dla przegranych z pierwszych etapów. Myślę, że pomysł im dalej zajdziesz, tym więcej zarobisz jest trafiony. Mam tylko wątpliwości odnośnie pierwszej rundy.

 

Podwyższenie puli nagród pieniężnych dla Australian Open było następstwem podobnych zmian, których dokonali zarówno organizatorzy Wimbledonu, jak i US Open. Uczestnik tegorocznego turnieju wielkoszlemowego w Londynie, który odpadł już w pierwszej rundzie imprezy wrócił do domu z czekiem na 14 500 funtów (ok. 73 500 zł), co stanowi 26% wzrost względem tej samej nagrody z roku 2011.

 

Chociaż Maria Szarapowa nie jest zachwycona szczegółami dystrybucji podwyższonej przez organizatorów Australian Open kwoty, to wyraziła swój entuzjazm dla ich działań i docenia inicjatywę.

 

- Jeśli porównamy procentowy udział tego, co my [gracze] zarabiamy na wielkoszlemowych turniejach, to Australian Open dużo lepiej radzi sobie w kwestii nagradzania nas – bazując oczywiście na ich przychodach – twierdzi Rosjanka.

 

- Organizatorzy Australian Open są pod wielką presją ponieważ to pierwszy taki turniej w sezonie. Równocześnie jestem zdania, że reszta wielkoszlemowych imprez powinna wziąć z nich przykład – w końcu ich dochód znacznie przewyższa australijski.

 

Zwyciężczyni tegorocznego Wimbledonu – Serena Williams – również postanowiła podzielić się swoimi spostrzeżeniami w tej kwestii.

 

- Wiem, że wszyscy narzekają na wielkość nagród, dlatego też wzrost puli uważam za trafiony pomysł. Organizatorzy robią na nas wielkie pieniądze. Mam nadzieję, że będziemy obserwowali stopniowy wzrost co roku – powiedziała Amerykanka.

 

AP

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X