Stosur lepsza od Lepchenko

« powrót | Data publikacji: 31-08-2012 19:44

Broniąca w tym sezonie tytułu, Australijka Samantha Stosur zameldowała się w czwartej rundzie wielkoszlemowego czempionatu US Open. W swoim trzecim meczu w Nowym Jorku, zawodniczka z Antypodów poradziła sobie z reprezentantką gospodarzy Varvarą Lepchenko, która uległa jej, po 88 minutach walki, przy wyniku 6-7(5) 2-6.

Obie panie rywalizowały ze sobą, do tej pory, tylko jeden raz. Miało to miejsce w 2008 roku podczas zawodów ITF w amerykańskim Dothan. Wówczas triumf należał do tenisistki ze Stanów Zjednoczonych (7-6[4] 6-1).

W drodze do trzeciej rundy, Stosur wyeliminowała z dalszej walki o tytuł mistrzowski imprezy Chorwatkę Petrę Martic (6-1 6-1) i Rumunkę Edinę Gallovits-Hall (6-3 6-0).

Premierową odsłonę dzisiejszej bitwy Lepchenko rozpoczęła od przełamania obrończyni tytułu (1-0). Australijka ekspresowo odpowiedziała na ten atak w dokładnie ten sam sposób (1-1). Niewątpliwie pomogła jej w tym sama rywalka, która popełniła dwa podwójne błędy. Chwilę później Stosur powiększyła przewagę na 2-1. Po kilku minutach Samantha miała trzy szanse na zdobycie kolejnego breaka, ale nie zdołała skorzystać z żadnej z nich (2-2). W ósmym gemie zawodniczka z Antypodów ponownie mogła odebrać podanie przeciwniczce, lecz i tym razem reprezentantka gospodarzy była w stanie wybronić się przed tym zagrożeniem (4-4). O rezultacie tej części bitwy zadecydował tie break, w którym lepiej zaprezentowała się siódma tenisistka turnieju (7-5).

Druga partia meczu zdecydowanie nie była już tak wyrównanym pojedynkiem. Można powiedzieć wręcz, że niemal w całości należała do zeszłorocznej triumfatorki US Open. Na pokonanie Amerykanki Samantha potrzebowała tym razem zaledwie 29 minut. Varvara popełniła w tym secie trzy podwójne błędy. Australijka natomiast doskonale radziła sobie z trafieniem pierwszego serwisu (82%-59%) i zdobyła po nim aż 93% punktów. Z drugiego podania musiała korzystać tylko trzykrotnie i za każdym razem wygrywała wówczas wymianę. Zawodniczka z Antypodów wykorzystała również 2 z 4 break pointów, podczas gdy Lepchenko nie wypracowała ani jednej okazji na przełamanie. W sumie w tej części meczu, tenisistka rozstawiona z numerem siódmym zdobyła o 16 punktów więcej niż jej oponentka zza siatki (30-14).

Następną rywalką Stosur będzie Brytyjka Laura Robson – nieoczekiwana pogromczyni Chinki Na Li (6-4 6-7[5] 6-2)