Serena Williams odpada z Australian Open!

« powrót | Data publikacji: 23-01-2013 06:25

Po trzysetowej batalii, 19-letnia Sloane Stephens sensacyjnie wygrała z Sereną Williams  3-6  7-5  6-4 i awansowała do pierwszego półfinału wielkoszlemowego w swojej karierze. O finał zagra z liderką rankingu WTA Wiktorią Azarenką.

Obie tenisistki spotkały się wcześniej tylko  jeden raz . Miało to miejsce na początku roku podczas turnieju w Brisbane. Wówczas Serena wygrała 6-3  6-4. Młodsza z Amerykanek  awansowała do ćwierćfinału Australian Open, pokonując po kolei: Simone Halep 6-1  6-1, Kristine Mladenovic 6-4  6-3, Laure Robson 7-5  6-3 oraz Bojane Jovanovski 6-1  3-6  7-5.

Na początku premierowej odsłony obie tenisistki pewnie wygrywały swoje  podania i po 16 minutach był remis 3-3. Młodsza z Amerykanek nie przestraszyła się utytułowanej przeciwniczki i starała się przejmować inicjatywę w swoich gemach serwisowych, nie dając się zepchnąć do głębokiej defensywy. Serena rozpoczęła to spotkanie dość chimerycznie i popełniała wiele niewymuszonych błędów. Sloane Stephens bardzo dobrze serwowała i wygrywała 100% piłek po trafionym pierwszym podaniu. Problemy przy serwisie rozstawionej z numerem dwudziestym dziewiątym tenisistki, pojawiły się dopiero w ósmym gemie i od razu nastąpiło przełamanie na korzyść Sereny Williams. Zaledwie jeden break wystarczył trzeciej zawodniczce świata na objęcie prowadzenia w tym spotkaniu 6-3 po 28 minutach. W tej partii obie Amerykanki były na dużym minusie - Sloane Stephens (5-9), natomiast Serena Williams (3-10).

Turniejowa „trójka” już w pierwszym gemie drugiej partii przełamała swoją przeciwniczkę i wydawało się, że to już koniec emocji w tym spotkaniu. Młodsza z Amerykanek nie zamierzała się jednak poddać i starała się grać agresywnie. W czwartym gemie udało jej się odrobić stratę podania, a chwilę później wygrać swój serwis i objąć prowadzenie w tym meczu 3-2. Miała breakpointową szanse także w 6. gemie, jednak Serena popisała się bardzo dobrymi serwisami i wyszła z opresji wyrównując na po 3. Stephens grała mocno i precyzyjnie, co zupełnie wybiło z rytmu 15- krotną triumfatorkę wielkoszlemową i po raz kolejny straciła swoje podanie . 19-latka  z Florydy miała piłkę setową w 9. gemie , jednak Serena i tym  razem znakomicie rozegrała tak ważny punkt. Przy stanie 5-4 dla młodszej z Amerykanek, Williams poprosiła o przerwę medyczną i opuściła kort, sygnalizując problemy z plecami. Tenisistka z Michigan wróciła do gry z wyraźnym dyskomfortem i przegrała tego seta 5-7 po 58 minutach.

Pierwszy raz w tym turnieju Serena Williams nie miała wyraźnej przewagi na korcie, a co więcej, młoda Amerykanka odważnie atakowała i posyłała na drugą stronę siatki potężne forehandy, nie mając zupełnie respektu przed utytułowaną przeciwniczką. Po  27 minutach  decydującej partii był remis 3-3. Turniejowa „trójka” w  7. gemie przełamała swoją przeciwniczkę, jednak po nierównej grze Stephens odrobiła stratę podania i na tablicy wyników zobaczyliśmy ponownie remis 4-4. Widzowie zgromadzeni na Rod Laver Arena oglądali prawdziwy tenisowy spektakl, a obie tenisistki prześcigały się w coraz to bardziej efektownych zagraniach. Kluczowym momentem tego spotkania był 10. gem, w którym Stephens przełamała serwis swojej utytułowanej przeciwniczki i wygrała całe spotkanie 3-6  7-5  6-4. W całym spotkaniu obie tenisistki zdobyły bezpośrednio 23 punkty. Młodsza z Amerykanek popełniła 39 niewymuszonych błędów przy aż 48 takich zagraniach ze strony Williams.