Rzym: Janowicz pokonał Jo-Wilfrieda Tsongę!

« powrót | Data publikacji: 15-05-2013 13:39

Jerzy Janowicz został autorem pierwszej dużej niespodzianki rzymskiego Mastersa Internazionali BNL d'Italia. W drugiej rundzie czempionatu, 22-letni Polak poradził sobie z, rozstawionym z numerem ósmym, Francuzem Jo-Wilfriedem Tsongą, który uległ mu przy wyniku 4-6 6-7(5).

Jerzyk w pierwszej rundzie Mastersa wyeliminował z dalszej gry Kolumbijczyka Santiago Giraldo (7-5 6-2), natomiast jego bardziej doświadczony przeciwnik miał na starcie zawodów tzw. wolny los.

Tsonga to 28-letni tenisista z francuskiego Le Mans, który zamyka obecnie najlepszą „ósemkę” klasyfikacji ATP. W swojej karierze najwyżej plasował się już jednak nawet trzy oczka wyżej. Era Jo-Wilfrieda rozpoczęła się niewątpliwie w 2008 roku, kiedy to zameldował się w finale wielkoszlemowego Australian Open. Po drodze poradził sobie m.in. ze Szkotem Andym Murrayem, Francuzem Richardem Gasquetem i Hiszpanem Rafaelem Nadalem, a w starciu decydującym o mistrzostwie uległ Serbowi Novakovi Djokoviciowi (6-4 4-6 3-6 6-7[2]). Tsonga ma na swoim koncie 10 wygranych imprez głównego cyklu, a po raz ostatni triumfował w tym sezonie w Marsylii. W 2012 roku zdobył również srebrny medal londyńskich Igrzysk Olimpijskich w grze podwójnej. Jego partnerem był wówczas Michael Llodra, a w finale Francuzi ulegli amerykańskim braciom Bobowi i Mike'owi Bryanom (4-6 6-7[2]). W zeszłym roku Jo-Wilfried dotarł w Rzymie do ćwierćfinału, w którym lepiej od niego zaprezentował się Djokovic.

Premierową odsłonę dzisiejszej bitwy Tsonga rozpoczął od błyskawicznego utrzymania podania „na sucho”. Równie szybko, choć ze stratą jednego punktu, ze swoim serwisem poradził sobie Janowicz (1-1). W kolejnym gemie Jerzykowi udało się dogonić rywala od wyniku 15-40, ale niestety nieudany skrót nie pozwolił mu wysunąć się na prowadzenie w walce na przewagi. Chwilę później piłka posłana przez niego w aut zapewniła Francuzowi prowadzenie 2-1. Przy rezultacie 2-2 Jerzyk wypracował pierwszą okazję na przełamanie przeciwnika, którą, po doskonałym woleju, od razu zamienił na breaka (3-2). Już po kilku minutach bardzo pewnie powiększył tę przewagę na 4-2. 22-letni łodzianin utrzymał zdobyte wcześniej prowadzenie aż do końca seta, którego zakończył asem i podaniem wygranym do zera (6-4). Jurek zanotował w tej partii bitwy aż 82% piłek po pierwszym udanym serwisie, 15 uderzeń kończących oraz 8 niewymuszonych błędów. W drugiej części spotkania żadnemu z zawodników nie udało się wypracować choćby jednego break pointa, a więc o jej losach zadecydował bardzo wyrównany tie break, ostateczne jednak wygrany przez niżej notowanego z tenisistów (7-5)!

W meczu trwającym w sumie zaledwie 75 minut, Jurek posłał na drugą stronę kortu 7 asów (o 4 więcej niż Tsonga) i nie popełnił ani jednego podwójnego błędu. Zdecydowanie lepiej wypadł zarówno w statystyce uderzeń kończących (37-21), jak i niewymuszonych błędów (14-21). Do zwycięstwa potrzebował zaledwie jednego break pointa, którego w pierwszym secie zamienił na kluczowe przełamanie. Jego rywal nie wywalczył żadnej okazji na odebranie mu serwisu.

O ćwierćfinał Jerzyk powalczy z, rozstawionym z numerem dziewiątym, kolejnym Francuzem Richardem Gasquetem – pogromcą zdolnego Bułgara Grigora Dimitrova (6-4 6-4). Janowicz i reprezentant „Trójkolorowych rywalizowali ze sobą podczas marcowego Mastersa w Indian Wells. Wówczas wygrana należała do wyżej notowanego z zawodników (6-1 6-4).