Rzym: Azarenka powalczy o tytuł z Williams

« powrót | Data publikacji: 18-05-2013 17:12

Wiktoria Azarenka awansowała do finału turnieju rangi Premier 5, rozgrywanego w Rzymie, triumfując nad Włoszką Sarą Errani 6-0  7-5. W meczu o tytuł zagra z liderką kobiecych zmagań, Amerykanką Sereną Williams.

Było to siódme spotkanie tych tenisistek i, jak na razie, aż sześć pojedynków wygrała Wiktoria. Ostatni raz Białorusinka triumfowała nad Włoszką w ćwierćfinale katarskiej imprezy. W drodze do rzymskiego półfinału, trzecia tenisistka świata poradziła sobie z Julią Goerges (6-2  6-0), Ayumi Moritą (6-1  2-0 ret.) oraz Samanthą Stosur (6-4  1-6  6-3), natomiast turniejowa „siódemka” wyeliminowała Christinę Mchale (7-5  5-7  6-2), Marię Kirilenko (6-3  2-0 ret.) oraz Marię Szarapową, która poddała mecz z powodu niedoleczonej choroby.

Białorusinka bardzo dobrze rozpoczęła to spotkanie i już w drugim gemie odebrała podanie swojej niżej notowanej rywalce, popisując się mocnymi i precyzyjnymi zagraniami (2-0). Włoszka nie miała absolutnie nic do powiedzenia na korcie i w tempie niemal ekspresowym traciła kolejne gemy (0-4). Nawet krótka przerwa spowodowana opadami deszczu nie zdekoncentrowała turniejowej „trójki”, która triumfowała w pierwszym secie 6-0 po 25 minutach gry.

Wiktoria obroniła dwa break pointy w gemie otwarcia i objęła prowadzenie 1-0. Chwile później Włoszce udało się wygrać pierwszego gema w tym spotkaniu po błędach Białorusinki (1-1). Po bardzo długim i wyrównanym czwartym gemie, z szansami dla jednej i drugiej, turniejowa „trójka” odebrała podanie Errani i odskoczyła na 3-1. Dominacja Victorii na korcie nie była już tak widoczna i chwilę później po podwójnym błędzie straciła cenną przewagę (2-3). Włoszka niesiona dopingiem swojej publiczności wyrównała stan w tym secie na 3-3. Gra liderki rankingu deblistek zdecydowanie się polepszyła i w dziewiątym gemie po bardzo dokładnym lobie przełamała triumfatorkę tegorocznego Australian Open (5-4). Azarenka wyraźnie podrażniona ostatnimi wydarzeniami na korcie już chwilę później odrobiła stratę podania (5-5). Kluczowym momentem tego seta i całego meczu był dwunasty gem, w którym Białorusinka odebrała serwis faworytce gospodarzy i tym samym triumfowała 6-0  7-5.

Turniejowa „trójka” wygrała w tym spotkaniu bezpośrednio 37 punktów przy 22 niewymuszonych błędach. Pierwszym serwisem trafiała na poziomie 80% i posłała na drugą stronę dwa asy. Włoszka natomiast zanotowała 18 winnerów przy 16 pomyłkach.