Rotterdam: Janowicz walczył, ale nie dał rady Berdychowi

« powrót | Data publikacji: 14-02-2014 15:26

Jerzy Janowicz niestety nie poradził sobie z Tomasem Berdychem w ćwierćfinale turnieju ATP World Tour 500 w Rotterdamie. Polski tenisista po wyrównanym spotkaniu przegrał 7-6(9) 2-6 4-6.

Najlepszy polski singlista rozpoczął zmagania w holenderskiej imprezie od pojedynku z, notowanym na 39. miejscu, Julienem Benneteau. Janowicz pomimo porażki w premierowej odsłonie zdołał odrobić straty i po dwóch godzinach rywalizacji wygrał 3-6 6-4 6-4. W drugiej rundzie łodzianin spotkał się z 6. rozstawionym, Tommym Haasem. Jerzyk znakomicie serwował w pojedynku z Niemcem i w przeciągu całego meczu nie podarował mu ani jednego break-pointa. Półfinalista ubiegłorocznego Wimbledonu pewnie pokonał 35-letniego zawodnika 6-4 6-4. W ćwierćfinale na naszego reprezentanta czekał już 3. rozstawiony, Tomas Berdych. Polak i Czech spotkali się wcześniej dwukrotnie. Janowicz za każdym razem doprowadzał do trzech setów, jednak ani razu nie udało mu się wygrać z dużo wyżej notowanym rywalem.

Janowicz już przy swojej drugiej zagrywce musiał bronić break-pointa, jednak po minimalnym aucie rywala mógł odetchnąć z ulgą (2-2). Kilka minut później nasz reprezentant sam wypracował sobie dwie okazje na przełamanie, ale ani jednej z nich nie udało mu się wykorzystać (2-3). Polak nie zamierzał odpuszczać i już przy kolejnej sposobności doprowadził do wyniku 40:0 przy serwisie Berdycha. Rozstawiony z nr 3. Tomas posłał pierwszą ważną piłkę w siatkę, dzięki czemu łodzianin uzyskał przewagę przełamania (4-3). Popularny "Jerzyk" nie zdołał dowieźć do końca wypracowanego breaka i choć dwie piłki dzieliły go od seta, na tablicy wyników pojawił się remis 5-5. Sytuacja na korcie zmieniła się diametralnie w przeciągu kilku chwil, bowiem teraz to serwujący Janowicz był o krok od porażki. Polak obronił jednak dwie piłki setowe przy własnym podaniu i doprowadził do tie-breaka. Dodatkowa rozgrywka była prawdziwą wojną nerwów. Najpierw Berdych odskoczył na 4-1, a chwilę później pozwolił odrobić straty Janowiczowi i zrównali się na 4-4. Czech wygrał dwie kolejne akcje i miał w zanadrzu swój serwis przy wyniku 6-4. Sytuacja na korcie zmieniała się niczym w kalejdoskopie, bowiem najpierw Jerzy podawał przy rezultacie 7-6, potem Tomas przy wyniku 8-7 a na końcu znów Polak przy 9-8. Ani jeden z tenisistów nie umiał zakończyć seta własną zagrywką i obaj znów zrównali się na 9-9. Kiedy emocje sięgały zenitu, Berdych przy rezultacie 9-10 wpakował piłkę w siatkę i to nasz reprezentant zacisnął mocno pięść, wygrywając po 77 minutach pierwszego seta 11-9.

Druga odsłona nie była już tak zacięta co poprzednia i niemal w całości toczyła się pod dyktando Berdycha. Czech już w piątym gemie wypracował sobie przewagę przełamania, natomiast w siódmym wypracował sobie kolejne break-pointy i odskoczył aż na 5-2. Czech z utratą dwóch punktów zamknął drugiego seta, wyrównując stan rywalizacji na 1-1. W przeciągu całej odsłony naszemu reprezentantowi udało się ugrać zaledwie dwa punkty przy zagrywce 7. tenisisty świata.

Jerzyk fatalnie rozpoczął decydującą partię i już w trzecim gemie został przełamany (1-2). Chwilę później Polakowi udało się doprowadzić do stanu równowagi przy serwisie Czecha, jednak nie miał szansy break-pointowej (1-3). W dziewiątym gemie nasz reprezentant musiał bronić aż trzech piłek meczowych, jednak poradził sobie z tym zagrożeniem i zbliżył się do bardziej utytułowanego rywala (4-5). Berdych po raz kolejny nie dał najmniejszych szans Jerzemu przy własnej zagrywce i po 2 i pół godzinie rywalizacji wygrał 6-7(9) 6-2 6-4.