Roland Garros: Federer odpada w czwartej rundzie!

« powrót | Data publikacji: 01-06-2014 21:00

Roger Federer zupełnie niespodziewanie już w czwartej rundzie musiał pożegnać się z wielkoszlemowym Rolandem Garrosem. Szwajcar przegrał w pięciu setach z Łotyszem Ernestsem Gulbisem 7-6(5) 6-7(3) 2-6 6-4 3-6.

Federer w ubiegłym roku osiągnął ćwierćfinał paryskich zmagań, przegrywając wówczas z faworytem gospodarzy - Jo-Wilfriedem Tsongą. W tegorocznych zmaganiach w turnieju zwieńczającym rozgrywki na "mączce" Szwajcar został rozstawiony z nr 4. 17-krotny mistrz najważniejszych imprez pewnie wygrał dwa pierwsze spotkania, nie oddając swoim rywalom - Lacko i Schwartzmanowi - ani jednego seta. Pierwszą partię stracił dopiero w trzeciej rundzie przeciwko Rosjaninowi Tursunovowi.

W czwartej rundzie French Open Roger spotkał się z bardzo trudnym rywalem z Łotwy. Gulbis już nie jeden raz w swojej karierze rywalizował na równi z najlepszymi zawodnikami świata, czasami wychodząc nawet zwycięsko z takich starć. W tym sezonie 17. tenisista męskiego zestawienia pokonał m.in. Juana Martina Del Potro, Grigora Dimitrova, Richarda Gasqueta, Jo-Wilfrieda Tsongę czy Marina Cilica.

W premierowej odsłonie jako pierwszy przewagę przełamania uzyskał Gulbis, jednak w mgnieniu oka oddał cenne prowadzenie i obaj zrównali się na 4-4. O losach tej części meczu zadecydował tie-break. W dodatkowej rozgrywce Łotysz prowadził 5-3, jednak od tego momentu przegrał wszystkie punkty i to Roger zapisał na swoim koncie premierowego seta.

W drugim secie ponownie pierwszy przełamał Ernests, jednak już przy pierwszej okazji oddał prowadzenie (1-1). Przy stanie 5-3 i własnym serwisie Roger wypracował sobie dwie piłki setowe. Szwajcar za słabo smeczował przy siatce i pozwolił rywalowi obronić pierwszą z okazji. Błędy 4. rozstawionego sprawiły, że szanse uciekły i obaj zrównali się na 5-5. W drugim już tie-breaku lepszy okazał się Gulbis, który wygrał 7-3.

Roger zupełnie przeszedł koło seta trzeciego, tracąc dwukrotnie swoje podanie. Ta część meczu trwała zaledwie 34 minuty. W czwartej partii to Gulbis oddał pola rywalowi i pozwolił mu na uzyskanie przewagi podwójnego przełamania (2-5). Wówczas 17. zawodnik męskiego zestawienia poprosił o przerwę medyczną i udał się do szatni. Po powrocie na kort Łotysz był bliski wyrównania, bowiem wygrał dwa gemy, a przy kolejnym podaniu Szwajcara prowadził 30:0. Ostatecznie jednak Federer zdołał doprowadzić do piątej odsłony meczu.

W piątym secie doszło tylko do jednego przełamania. Łotysz już w drugim gemie odebrał podanie 17-krotnemu mistrzowi wielkoszlemowych imprez i po chwili prowadził 2-0. Aż do końca meczu Roger ani razu nie doprowadził nawet do stanu równowagi przy zagrywce rywala i po niemal czterech godzinach rywalizacji musiał pożegnać się z turniejem w Paryżu.

Gulbis w ćwierćfinale zmierzy się z Czechem Tomasem Berdychem.