Roland Garros: Trzy sety i ćwierćfinał Szarapowej

« powrót | Data publikacji: 01-06-2014 21:37

Maria Szarapowa musiała się sporo napracować, aby awansować do ćwierćfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Rosjanka dopiero po trzech setach pokonała Australijkę Samanthę Stosur (3-6 6-4 6-0).

Maria w ubiegłym roku zaprezentowała swoje umiejętności w finale paryskiej imprezy, więc musi bronić sporej liczby oczek rankingowych. Tuż po odpadnięciu trzech najwyżej sklasyfikowanych obecnie tenisistek, Rosjanka jest uważana za główną faworytkę do końcowego triumfu na kortach Rolanda Garrosa. W swoich trzech wcześniejszych spotkaniach Szarapowa nie straciła ani jednego seta, pokonując po drodze Rosjankę Ksenię Pervak, Bułgarkę Tsvetanę Pironkovą i Argentynkę Paulę Ormaecheę.

W czwartej rundzie jednej z czterech najważniejszych imprez Maria spotkała się z bardzo trudną rywalką. Samantha Stosur, choć ostatnimi czasy miewała mały regres formy, na kortach Rolanda Garrosa prezentowała się naprawdę dobrze. Australijka w drodze do najlepszej "szesnastki" nie straciła ani jednego seta, pokonując m.in. Słowaczkę Dominikę Cibulkovą.

Premierową odsłonę niedzielnego starcia lepiej rozpoczęła Szarapowa, która pewnie wygrała swoje podanie, natomiast przy serwisie rywalki wypracowała sobie dwa break-pointy. Rosjankę wyraźnie poniosła fantazja przy obu ważnych piłkach i posłała je daleko poza linię końcową (1-1). Aż do stanu 3-3 obie pewnie rozgrywały swoje podania. W końcówce seta lepiej odnalazła się Stosur, która najpierw wykorzystała czwartego break-pointa przy podaniu rywalki, a po chwili sama obroniła taką szansę i objęła prowadzenie 5-3. Australijka poszła za ciosem i jeszcze raz przełamała Rosjankę, wygrywając premierową odsłonę 6-3.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęła Maria, która objęła prowadzenie 2-0 z cennym przełamaniem. 8. tenisistka świata nie za długo nacieszyła się jednak tą przewagę, bowiem w mgnieniu oka przegrała swój serwis (2-3). Najdogodniejsza sytuacja dla Australijki pojawiła się chwilę później, bowiem prowadziła 4-3, a przy serwisie rywalki pokazał się rezultat 30:30. Wówczas Stosur z całej siły posłała piłkę w siatkę i uciekła jej okazja na break-pointa. Chwilę później Smanantha "na sucho" oddała własny serwis. Maria nie wypuściła z rąk takiej okazji i własną zagrywką doprowadziła do trzeciego seta.

W trzecim secie Australijka zupełnie nie mogła odnaleźć się na korcie, dokonywała złych wyborów i posyłała Rosjance proste piłki do skończenia. W sumie w decydującej partii Maria zapisała na swoim koncie 28 z 39 rozegranych punktów. Po nieco ponad dwóch godzinach 7. rozstawiona awansowała do ćwierćfinału, w którym zagra z Hiszpanką Garbine Muguruzą.