Roland Garros: Paryż wciąż twierdzą Rafy Nadala, dwunaste mistrzostwo Hiszpana!

« powrót | Data publikacji: 09-06-2019 18:42

Hiszpan Rafael Nadal w czterech partiach pokonał Austriaka Dominica Thiema, siegając po trzecie z rzędu i dwunaste w karierze mistrzostwo na kortach im. Rolanda Garrosa. Paryż pozostaje twierdzą majorkanina.

Dominic Thiem uznawany jest za księcia kortów ziemnych i to w nim upatruje się od czterech sezonów tego, który ma zdetronizować Hiszpana w Paryżu. Od 2016 roku Austriak rok w rok odnosił na mączce jedno zwycięstwo nad Rafą, w tym roku przypadło ono na Barcelonę. Francuska stolica pozostanie nadalowską twierdzą na kolejny sezon. W powtórce ubiegłorocznego finału, tym razem Thiem postawił się Rafie i poszedł na twardą wymianę ciosów, ale wytrzymał tylko 1,5 seta.

Austriak na otwarcie niedzielnego starcia rzucił Rafie wyzwanie i poszedł na wymianę twardych topspinowych ciosów forhendowych z linii końcówej. Pierwsze pół godziny rywalizacji to istny spektakl na wyniszczenie. W 5. gemie Thiem genialnie rozrzucił Rafę po korcie i uzyskał breaka na 3-2, lecz wówczas nie poszedł za ciosem i dał rywalowi szansę na odrobienie strat. Przy pierwszym break poincie posłał zwycięski forhend po linii, przy drugiej tym samym popisał się Rafa, wyrównując na 3-3. Dobrym podanie Hiszpan oddalił zagrożenie w rozgrywce lacostowskiej i po 10 minutach utrzymał serwis. Wówczas Thiem rozkojarzył się nieco, starał się zmienić taktykę, ale nie wyszło mu to na dobre. Drobne błędy taktyczne kosztowały go utratę podania na 3-5, wyrzucony bekhend przy pierwszym setbolu porażkę w partii otwarcia 3-6.

Do gry z połowy pierwszego seta panowie powrócili w 2. odsłonie i tym razem żaden z nich długo się nie wyłamywał, pewnie pilnując własnych gemów serwisowych. Thiem jedyny kryzys Rafy wykorzystał, rozstrzygając losy seta w końcówce. W 12. rozgrywce wypracował dwa setbole i skutecznie wykorzystał już pierwszeg z nich. To jednak tylko podrażniło Nadala, a Thiem w kolejnych odsłonach gasł w oczach. Wcześniej narzucone tempo kosztowało go zbyt dużo, a Rafa złapał drugi oddech i rozpoczął deklasację. Z pierwszych 12 piłek 3. seta przegrał jedną, łącznie wygrał 24 z 31 rozegranych akcji i w 28 minut zwyciężył 6-1. Dominic starał się podnieść ale na rozpędzonego Hiszpana było już za późno. Gra zawiązała się, lecz decydujące wymiany w grze na przewagi wygrywał paryski król. Uzyskał dwa przełamania, by finalnie po 3 godzinach za drugim podejściem ponownie triumfować 6-1.

Dla Hiszpana to 12. w karierze paryski tytuł, 3. z rzędu. W dorobku były lider ma 18 skalpów wielkoszlemowych, o dwa mniej od rekordowego wyniku Rogera Federera.

ŹRÓDŁO: inf własna / FOT. zimbio.com