Roland Garros: Nadal królem Paryża po raz dziewiąty!

« powrót | Data publikacji: 08-06-2014 19:06

Rafael Nadal już po raz dziewiąty okazał się najlepszy na paryskich kortach imienia Rolanda Garrosa. Hiszpan ograł w finale Novaka Djokovica w czterech setach 3-6  7-5  6-2  6-4. To 14. triumf w Grand Slamie dla 28-latka z Majorki.

Obaj panowie spokojnie rozpoczęli spotkanie. Zarówno Rafa jak i Novak koncentrowali się na obronie swoich serwisów. Dopiero od 8. gema rozpoczęły się przełamania, a autorem pierwszego nich był Serb, który przy stanie 5-3 potrzebował już tylko jednego wygranego podania do zwycięstwa w premierowej odsłonie. Przy serwisie na seta Hiszpan miał wprawdzie 2 breakpointy, ale nie potrafił ich wykorzystać i w konsekwencji oddał rywalowi pierwszą część pojedynku.

Nadal w drugim secie rzucił się do odrabiania strat. Przy 3-2 po raz pierwszy wygrał serwis przeciwnika, ale Djokovic prędko uzyskał rebreaka. Pod koniec partii tenisista z Majorki pokusił się o kolejne przełamanie i dzięki temu wyrównał stan spotkania.

Idąc za ciosem, lider rankingu wyszedł na 3-0 w kolejnej odsłonie. Nole próbował wyrównać i miał ku temu szanse w 7. gemie, trwającym ponad 10 minut. W długiej grze na przewagi Djoko nie potrafił jednak wykorzystać dwóch piłek na przełamanie. W dodatku po raz trzeci stracił podanie i oddał Nadalowi trzecią część batalii.

W czwartym secie triumfator pojedynku znów jako pierwszy przełamał rywala, ale Djoko ponownie znalazł szybki sposób na odrobienie strat. W 10. gemie przy podaniu Djokovica, Rafa wykorzystał pierwszą piłkę meczową dzięki podwójnemu błędowi serwisowemu Serba. Mecz trwał 3 i pół godziny.

- Grałem przeciwko niewiarygodnemu rywalowi. Przegrałem z Novakiem 4 ostatnie spotkania i dziś chciałem przerwać tę złą passę. Udało mi się choć było niezwykle ciężko. To dla mnie wspaniały turniej, na tych kortach czuję się jak u siebie w domu – skomentował na gorąco spotkanie zawodnik z Manacor.

Mimo, że więcej asów serwisowych zanotował Novak (11-3), lepiej podawał Rafa, który miał 70-procentową skuteczność pierwszego podania oraz wygrał 72 procent piłek po pierwszym zaserwowaniu. Nadal w statystyce winnerów był tylko o 1 punkt lepszy od swojego dzisiejszego przeciwnika (44-43), a nieco więcej niewymuszonych błędów popełnił Djokovic (38-49).

To 5. trofeum z rzędu Nadala na paryskiej mączce, gdzie przegrał tylko 1 spotkanie w karierze – przed pięcioma laty z Robinem Soderlingiem. Z 14 zwycięstwami w Wielkim Szlemie światowa „jedynka” wyrównała osiągnięcie Pete’a Samprasa. Dla Djokovica była to szansa na skompletowanie Karierowego Wielkiego Szlema. Serbowi w wielkoszlemowej kolekcji brakuje tylko pucharu z French Open. W swojej karierze ma na swoim koncie 4 wygrane w Australian Open (2008, 2011, 2012, 2013) oraz po jednej wygranej w Wimbledonie (2011) i US Open (2011).