Roland Garros: Kolejny dreszczowiec i finał Szarapowej

« powrót | Data publikacji: 05-06-2014 18:24

Maria Szarapowa już po raz kolejny w tegorocznym French Open dostarczyła swoim fanom sporo emocji, bowiem przegrała pierwszego seta z Kanadyjką Eugenie Bouchard, a w drugim nie wykorzystała okazji i z rezultatu 5-2 zrobiło się 5-5. Ostatecznie Rosjanka wybrnęła i z tych tarapatów i po 2 i pół godzinie wygrała 4-6 7-5 6-2 i awansowała do wielkiego finału.

W ostatnich latach Szarapowa najlepiej prezentuje się właśnie w wielkoszlemowym French Open. W 2012 roku sięgnęła po główne trofeum, pokonując w finale Włoszkę Sarę Errani, natomiast sezon później przegrała w decydującym pojedynku z Amerykanką Sereną Williams. W sobotę 7. rozstawiona będzie miała szansę powalczyć o swój piąty wielkoszlemowy skalp. Dotychczas Maria zagrała w ośmiu takich finałach i zdobyła cztery tytuły, kompletując karierowego Wielkiego Szlema (Wimbledon 2004, US Open 2006, Australian Open 2008 i French Open 2012).

W tegorocznym French Open Maria już po raz trzeci popisała się niebywałą odpornością psychiczną, bowiem zarówno w czwartej rundzie jak i ćwierćfinale i półfinale musiała odrabiać stratę pierwszego seta, a w drugim często również nie miała znaczącej przewagi. W spotkaniu z Samanthą Stosur wybroniła się z rezultatu 3-6 i 3-4 na 3-6 6-4 6-0, natomiast z Garbine Muguruzą z wyniku 1-6 4-5 na 1-6 7-5 6-1. W półfinałowym spotkaniu z Eugenie Bouchard Rosjanka również była w  niemałych tarapatach.

Premierowa odsłona półfinałowego spotkania nie rozpoczęła się po myśli Szarapowej, która już na początku straciła własne podanie i po chwili przegrywała 1-3. W pewnym momencie na tablicy pojawił się nawet rezultat 2-4 i 30:40, jednak Rosjanka zdołała nie tylko obronić break-pointa przy własnym podaniu, ale również przełamać swoją mniej doświadczoną rywalkę i doprowadzić do remisu 4-4. Kiedy wydawało się, że Szarapowa wróciła już do tego pojedynku, w mgnieniu oka oddała własne podanie i po chwili to Kanadyjka stała na linii końcowej z piłką w ręku i miała szansę zakończyć seta. Maria wypracowała sobie okazję na wyrównanie, jednak bardzo szybko ją zmarnowała i po 46 minutach ta młodsza i mniej doświadczona zapisała na swoim koncie premierową partię.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęła Maria, która wyraźnie podrażniona wcześniejszym niepowodzeniem starała się lepiej ustawiać do piłek i popełniać mniej niewymuszonych błędów. Rosjanka zdołała objąć prowadzenie 4-1 z przewagą przełamania. Kiedy na tablicy wyników wyświetlił się rezultat 5-2 dla rosyjskiej zawodniczki, pewnie mało kto się spodziewał, że Bouchard zaistnieje jeszcze w tej części meczu. Ku zdziwieniu szerszego grona oglądających, Maria przegrała trzy gemy z rzędu, nie wykorzystując po drodze aż trzech piłek setowych - przy dwóch ważnych piłkach popełniła podwójne błędy serwisowe. W samej końcówce 7. rozstawiona zdołała wypracować sobie kolejne setowe szanse, tym razem przy podaniu Kanadyjki, i doprowadziła do trzeciej odsłony.

W trzeciej partii decydujący okazał się gem czwarty, w którym Bouchard pomimo prowadzenia 40:0 nie zdołała wyrównać na 2-2 i to Maria odskoczyła na 3-1, a po chwili na 4-1. W ósmym gemie ubiegłoroczna finalistka imprezy wypracowała sobie pierwsze meczowe okazje przy serwisie rywalki i za dopiero piątą piłką zdołała zakończyć spotkanie. Wówczas Maria zagrała piłkę niemal na samą linię, a a Bouchard nie zdołała cofnąć się i przebić jej na drugą stronę. Po 2 i pół godzinie Rosjanka awansowała do decydującej fazy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa.

W całym spotkaniu Maria wygrała bezpośrednio 33 piłki przy 35 niewymuszonych błędach, natomiast Eugenie zanotowała 29 winnerów i aż 48 pomyłek. U Rosjanki mogły dzisiaj razić przede wszystkim podwójne błędy serwisowe, których popełniła aż 9.