Roland Garros: Janowicz się rozkręca! Wartościowa wygrana Polaka

« powrót | Data publikacji: 28-05-2014 18:26

W końcu - chciałoby się rzecz po wygranym 7-6 (4), 7-6 (4), 6-4 meczu przez Jerzego Janowicza. Polak zdecydowanie szukał formy w pierwszym spotkaniu podczas tegorocznego Roland Garros, ale już w II rundzie rozkręcił się na dobre, eliminując Fina, Jarkko Nieminena.

Jurek bardzo dobrze zainaugorwał całe spotkanie, zdobywając breaka już w pierwszym gemie. Chwilę później było już jednak 1-1. Szybko stracona przewaga tylko podrażniła Polaka i ten po długim gemie ponownie wyszedł na prowadzenie. Te jednak natychmiastowo roztrwonił. Więcej przełamań w pierwszym secie już nie oglądaliśmy i o losach partii decydował tie-break, w którym od stanu 3-3 Janowicz przejął inicjatywę i wygrał do 4.

Drugi set rozpoczął się w bliźniaczy sposób. Tym razem to Nieminien dwukrotnie osiągał przewagę breaka. Fin długo utrzymywał prowadzenie i nie dawal zbyt wielu szans Polakowi. Janowicz wykorzystał jednak swoją pierwszą okazję przy stanie 4-5 i po chwili obaj zawodnicy rozgrywali już drugiego tie-breaka. W nim od stanu 4-4 trzy kolejne piłki wygrał Jerzyk i było już 2:0 w setach.

Polak nieco rozluźnił szybki na początku trzeciej odsłony spotkania. Jarkko szybko wyszedł na prowadzenie 3-0 i wydawało się, że nie złożył jeszcze broni w walce o awans do III rundy. Odpowiedź Janowicza była jednak fantastyczna. Łodzianin wygrał pięć kolejnych gemów, notując kilka świetnych zagrań. Jurek skutecznie serwował na mecz przy stanie 5-4.

- Znam Jarkko bardzo dobrze. Trudno jest z nim grać. To bardzo waleczny, leworęczny zawodnik. Decydujące były tie-breaki. Każda wygrana dodaje mi pewności siebie. Muszę analizować swoje błędy. Nie powinienem był stracić trzech kolejnych gemów na początku ostatniego seta.

- Miałem ostatnio kilka problemów. Teraz mam już jednak wolną głowę, znalazłem swoją formę i patrzę już tylko na kolejny mecz. Grałem z Tsogną w Rzymie i wygrałem, więc jestem dobrej myśli - powiedział Jerzy Janowicz.

Janowicz na przestrzeni całego spotkania zanotował 51 winnerów przy 39 błędach. Nieminen popełnił tylko 19 pomyłek, lecz tylko 31 akcji wygrywał bezpośrednimi uderzeniami. Polak w całym spotkaniu zanotował 6 asów i aż 9 podwójnych błędów.

W kolejnej fazie turnieju Polak stanie przed dużym wyzwaniem. O prawo występu w IV fazie zawalczy bowiem z faworytem gospodarzy, półfinalistą ubiegłorocznej edycji French Open, Jo-Wilfriedem Tsongą. Jerzy wyrównał już osiągnięcie z poprzedniego roku i teraz walczy o zasilenie swojego konta punktowego ATP.