RG: Azarenka w półfinale

« powrót | Data publikacji: 05-06-2013 16:53

Światowa „trójka” Wiktoria Azarenka awansowała do półfinału French Open, wygrywając z Rosjanką Marią Kirilenko 7-6  6-2. O finał zagra z wiceliderką rankingu WTA Marią Szarapową.

Obie tenisistki wcześniej spotkały się pięć razy i trzy z tych pojedynków wygrała Wiktoria. Białorusinka w ubiegłym roku doszła do czwartej rundy Roland Garros, ulegając Słowaczce Dominice Cibulkovej, natomiast Rosjanka  odpadła w drugiej rundzie po meczu z Klarą Zakopalovą. W drodze do tegorocznego ćwierćfinału turniejowa „trójka” poradziła sobie z Jeleną Wiesniną (6-1  6-4), Anniką Beck (6-4  6-3), Alize Cornet (4-6  6-3  6-1) oraz Francescą Schiavone (6-3  6-0), natomiast Kirilenko wygrała z Niną Bratchikovą (6-0  6-1), Ashleigh Barty (6-3  6-1), Stefanie Voegele (7-6  7-5) oraz Bethanie Mattek-Sands (7-5  6-4).

Wiktoria za trzecią szansą odebrała podanie swojej niżej notowanej rywalce i po 9 minutach objęła prowadzenie w tym spotkaniu 1-0. Chwilę później oddała jednak cenną przewagę, popełniając podwójny błąd serwisowy (1-1). Białorusinka jeszcze raz przełamała Kirilenko, popisując się zagraniami na samą linię (2-1). Chimeryczna gra obu tenisistek przy własnym podaniu wydawała się nie mieć końca, bowiem turniejowa „dwunastka” jeszcze raz doprowadziła do remisu, nie tracąc ani jednego punktu (2-2). Ostatecznie to tenisistce z Moskwy udało się jako pierwszej wygrać swój serwis i wyjść na prowadzenie w tym spotkaniu 3-2. Azarenka również nie miała większych problemów i potężnym forhendem po krosie zakończyła swojego gema (3-3). Jak do tej pory gra obu tenisistek była bardzo wyrównana, a kibice zgromadzeni na korcie Susanne Lenglen mieli okazję oglądać prawdziwy tenisowy spektakl (4-4). Po trwającym niemal 10 minut gemie, z szansami dla jednej i drugiej, Kirilenko udało się utrzymać podanie po zagraniu rywalki w siatkę (5-4). Światowa „trójka” jednak jeszcze raz doprowadza do remisu, zachowując spokój w najważniejszych momentach (5-5). Po ścięciu narożnika przez Białorusinkę oraz wspaniałym zagraniu po krosie, była liderka kobiecych zmagań odebrała serwis turniejowej „dwunastce” i wyszła na prowadzenie 6-5. Po epickim wręcz gemie Marii i piłkach na samą linię, o losach tej odsłony zadecydować musiał tie-break. Choć w dodatkowej rozgrywce również nie brakowało wspaniałych piłek oraz emocji, to Białorusinka pewnie triumfowała 7-6(3) po 76 minutach walki.

Turniejowa „trójka” bardzo dobrze otworzyła drugą odsłonę, wygrywając swoje podanie z utratą jednego punktu (1-0). Rosjanka także nie miała większych problemów i na sucho wyrównała stan w tej partii na 1-1. Białorusinka już w czwartym gemie odebrała serwis swojej niżej notowanej rywalce i odskoczyła na 3-1. Kirilenko zaczęła wyraźnie gasnąć w końcówce tego seta i popełniała więcej błędów (1-4). Pomimo nieregularnej już gry tenisistki z Moskwy, raz po raz pojawiały się w jej tenisie tzw. „perełki” i Azarenka do końca musiała być skoncentrowana aby utrzymać cenną przewagę (5-2). Pierwsze piłki meczowe dla byłej liderki pojawiły się już przy podaniu Marii i po 101 minutach gry to Wiktoria wzniosła do góry ręce w geście triumfu (6-2).