RG: Wyszarpane zwycięstwo Szarapowej

« powrót | Data publikacji: 05-06-2013 16:46

Wiceliderka kobiecych zmagań Maria Szarapowa po trzysetowym spotkaniu triumfowała nad Serbką Jeleną Jankovic 0-6  6-4  6-2 i awansowała do półfinału Roland Garros. Jej kolejną rywalką będzie rozstawiona z nr 3. Białorusinka Wiktoria Azarenka.

Obie tenisistki wcześniej spotkały się osiem razy i siedem z tym pojedynków wygrała Maria. Rosjanka w ubiegłym roku triumfowała na paryskich kortach, pokonując w finale Sarę Errani, natomiast Jelena odpadła już w drugiej rundzie. W drodze do tegorocznego ćwierćfinału Szarapowa poradziła sobie z Su-Wei Hsieh (6-2  6-1), Eugenie Bouchard (6-2  6-4), Jie Zheng (6-1  7-5) oraz Sloane Stephens (6-4  6-3), natomiast Serbka wygrała z Danielą Hantuchovą (6-4  7-6), Garbine Muguruzą (6-3  6-0), Samanthą Stosur (3-6  6-3  6-4) oraz Jamie Hampton (6-0  6-2).

Po dość długim gemie otwarcia, Jankovic udało się zapisać premierowy punkt przy swoim nazwisku po błędzie rywalki (1-0). Kilka minut później wykorzystała pierwszego break pointa przy podaniu Rosjanki i wyszła na prowadzenie 2-0. Seria bardzo dobrych serwisów dała Serbce już solidną zaliczkę w tej odsłonie (3-0). Wiceliderka kobiecych zmagań popełniała dzisiaj zdecydowanie zbyt wiele błędów i kolejne punkty uciekały jej zbyt szybko (0-4). Triumfatorka tego turnieju z ubiegłego roku, wyraźnie nie umiała znaleźć swojego rytmu gry, natomiast Jankovic popisywała się coraz dokładniejszymi zagraniami (5-0). Coś przedziwnego działo się na korcie centralnym w Paryżu, bowiem Szarapowa psuła najprostsze uderzenia i po 25 minutach oddała seta Jankovic 0-6.

Szarapowej udało się zapisać pierwszy punkt przy swoim nazwisku, pomimo dwóch szans na skończenie gema przez Serbkę (1-0).  Światowa „dwójka” wyciągnęła wnioski z poprzedniej odsłony i jej zagrania częściej trafiały w kort (2-0). Po bardzo dobrym podaniu, Jankovic wygrała gema i zmniejsza nieco dystans do rywalki (1-2). Obrończyni tytułu jednak ponownie nie dała szans turniejowej „osiemnastce” przy swoim serwisie i odskoczyła na 3-1. Rozpędzona Rosjanka już całkowicie zapomniała o słabym pierwszym secie i po potężnym zagraniu z backhandu jeszcze raz przełamała 28-latkę z Belgradu (4-1). Teraz to Maria rozganiała Jelenę po korcie dokładnymi i mocnymi uderzeniami co dało jej kolejny punkt (5-1). Serbka ani myślała się poddać i wygrała aż trzy gemy z rzędu, niwelując niemal całą przewagę rywalki (4-5). Tenisistka urodzona w Nyagana dopełniła jednak dzieła już chwilę później przy swoim serwisie, triumfując 6-4 po 46 minutach gry.

Na początku decydującej odsłony obie tenisistki pewnie wygrywały swoje podania i na tablicy wyników wyświetlił się remis 2-2. W kolejnym gemie pojawił się pierwszy stan równowagi, jednak Serbka wygrała dwie ważne piłki i wyszła na prowadzenie 3-2. Maria z utratą jednego punktu wyrównała na 3-3. Chwilę później Rosjanka wypracowała sobie dwa break pointy przy serwisie Jankovic i już po pierwszej udanej akcji mogła cieszyć się z przewagi przełamania (4-3).  Przy swoim serwisie miała małe kłopoty i musiała bronić break pointa, jednak udało jej się wygrać tak ważną piłkę i odskoczyć na 5-3. Kilka minut później w gemie Serbki wykorzystała pierwszą piłkę meczową i po  120 minutach gry  zakończyła całe spotkanie 6-3.