RG: Tsonga eliminuje Federera!

« powrót | Data publikacji: 04-06-2013 19:21

Jo-Wilfried Tsonga po raz pierwszy w swojej karierze zagra w półfinale wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Francuz przed własną publicznością ograł Rogera Federera w trzech partiach 7-5  6-3  6-3. Reprezentant „Trójkolorowych”, obok Davida Ferrera, jest jedynym zawodnikiem, który w Paryżu nie stracił jeszcze seta.

Swojego gema serwisowego pierwszy przegrał jednak Tsonga – w 5. gemie premierowej odsłony. Przy stanie 4-3 dla Federera Jo uzyskał jednak rebreaka i obaj panowie zaczęli od nowa. Pod koniec seta ofensywnej gry tenisisty z Le Mans nie wytrzymał Federer, który po raz drugi w tym spotkaniu oddał własne podanie i w konsekwencji przegrał pierwszą część starcia.

Uskrzydlony zwycięstwem w premierowej partii reprezentant Trójkolorowych nie zamierzał zwalniać tempa. Po wygranym gemie otwarcia znów znalazł sposób na serwis Szwajcara. Tsonga przez cały czas zdołał utrzymać wypracowaną przewagę i dzięki temu wygrał kolejnego seta.

Na początku trzeciej odsłony Federer znów nie potrafił obronić swojego podania, jednak po chwili wrócił do gry, odłamując serwis światowej „ósemki”. Przez kolejne minuty meczu obaj panowie bronili swoich gemów, choć Roger miał widoczne problemy z jego utrzymaniem, gdyż Jo wypracowywał kolejne break pointy. Zawodnik z Bazylei nie zdołał jednak do końca seta przeciwstawić się agresywnej grze Francuza, tracąc kolejne podania – w 7. i 9. gemie. To oznaczało, że w najlepszej czwórce French Open znajdzie się Tsonga, który przypieczętował awans do półfinału po godzinie i 53 minutach walki.

Zwycięzca meczu był lepszy od Szwajcara praktycznie w każdej statystyce – asów serwisowych (2-0), skuteczności pierwszego serwisu (75%-67%) i wygrywaniu po nim punktów (81%-58%). 28-latek znad Sekwany zapisał na koncie również więcej piłek kończących (26-25) i popełnił mniej niewymuszonych błędów (22-34). Na 176 łącznie rozegranych wymian 103 padło łupem Tsongi, natomiast 73 - Federera.

- Jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony ze swojej gry w Paryżu. Nie bez powodu znalazłem się w półfinale. To wielkie zwycięstwo, ale teraz muszę skoncentrować się na kolejnym starciu. To, że każde spotkanie do tej pory wygrywałem w 3 setach o niczym nie świadczy. To tenisiści grają na korcie, a nie liczby – powiedziała po spotkaniu francuska „jedynka”.

Było to 13. spotkanie obu panów i 4. zwycięstwo Tsongi. Jo pokonał reprezentanta Helwetii po raz pierwszy od 5 meczów. Ostatni raz Federer uległ dzisiejszemu triumfatorowi w ćwierćfinale Wimbledonu w 2011 roku.

Francuz ma szansę na swój drugi finał wielkoszlemowy w karierze. Wcześniej zawodnik z Le Mans zagrał o mistrzowski tytuł w Australian Open 2008 - przegrał wówczas z Novakiem Djokovicem.

Najbliższym rywalem rozstawionego z „szóstką” tenisisty będzie David Ferrer, który również nie stracił jeszcze w Paryżu seta. Hiszpan w trzech prostych partiach wyeliminował swojego rodaka Tommy’ego Robredo  (6-2  6-1  6-1).

Ferrer i Tsonga spotkają się w zawodowym cyklu po raz czwarty. Dotychczas 2 pojedynki wygrał zawodnik z Walencji (Rzym 2010, finały ATP World Tour 2012). Francuz natomiast był górą podczas Wimbledonu w 2011 roku.