RG: Trzysetowy horror Sereny. Amerykanka w półfinale

« powrót | Data publikacji: 04-06-2013 16:48

Światowa „jedynka” Serena Williams, po trwającym prawie 120 minut horrorze, wygrała z Rosjanką Swietłaną Kuzniecową 6-1  3-6  6-3 i awansowała do półfinału Roland Garros. O finał zagra z Włoszką Sarą Errani.

Obie tenisistki spotkały się wcześniej osiem razy i sześć z tych pojedynków wygrała Amerykanka. Turniejowa „jedynka” w drodze do tegorocznego ćwierćfinału straciła tylko dziesięć gemów, wygrywając po kolei z Anną Tatishvili (6-0  6-1), Caroliną Garcią (6-1  6-2), Soraną Cirsteą (6-0  6-2) oraz Robertę Vinci (6-1  6-3). Kuzniecowa natomiast poradziła sobie z Pauline Parmentier (6-0  6-1), Magdaleną Rybarikovą (1-6  6-2  6-2), Bojaną Jovanovski (6-4  7-6 oraz Angelique Kerber (6-4  4-6  6-3).

Serena już w pierwszym gemie dała rywalce szansę na przełamanie, jednak wybroniła się bardzo dobrym serwisem (1-0). Swietłana wyraźnie nie radziła sobie z siłą uderzeń Amerykanki i na sucho oddała swoje podanie (0-2). Światowa „jedynka” całkowicie dominowała na korcie i po 12 minutach prowadziła już 3-0. Chwilę później Rosjance udało się zapisać pierwszego gema przy swoim nazwisku, po zakończeniu akcji potężnym backhandem po krosie (1-3). Niestety triumfatorka tego turnieju z 2009 roku zdecydowanie za rzadko popisywała się takimi zagraniami i po kilku minutach traciła już wyraźnie dystans do swojej utytułowanej rywalki (1-5). Najlepsza obecnie tenisistka globu już chwilę później asem serwisowym  zakończyła pierwszego seta 6-1 po 28 minutach gry. Amerykanka w tej odsłonie wygrała 25 z 40 rozegranych piłek.

Rosjanka bez większych problemów zapisała na swoim koncie premierowego gema i objęła prowadzenie w tej partii 1-0. Chwilę później wypracowała sobie pierwszego break pointa i zamieniła go na przełamanie (2-0). Kuzniecowa wyraźnie złapała wiatr w żagle i z małymi problemami podwyższyła na 3-0. Amerykanka od początku tego seta grała bojaźliwie i niepewnie, po raz drugi tracąc swój serwis (0-4). Po dość długim piątym gemie, Serenie udało się odebrać podanie rywalce i odrobić część strat (1-4). Pomimo obiecującego początku i prowadzenia 30-0, Amerykanka popełniła serię błędów i niespodziewanie przegrywała już 1-5. Turniejowa „jedynka” poderwała się jeszcze do walki i wygrała dwa gemy z rzędu (3-5). Kilka minut później miała aż cztery szanse na odrobienie dystansu do rywalki, jednak wszystkie okazje zmarnowała i na tablicy wyników mieliśmy remis 1-1.

Liderka kobiecych zmagań nienajlepiej rozpoczęła decydujące starcie i już w premierowym gemie straciła swoje podanie (0-1). Rosjanka nie zwalniała tempa i bez problemów wygrała także swój serwis (0-2). Na korcie Susanne Lenglen rozgrywał się prawdziwy tenisowy horror, bowiem Serena musiała bronić aż trzech break pointów by ostatecznie zapisać pierwszy punkt przy swoim nazwisku (1-2). Chwilę później po potężnych returnach odebrała podanie Swietłanie i wyraźnie odetchnęła z ulgą. Amerykanka pomimo prowadzenia 40-0 przy swoim serwisie, dopiero po grze na przewagi wyszła na prowadzenie 3-2.  Niezwykle zmotywowana i skoncentrowana triumfatorka tego turnieju z 2002 roku, w pięknym stylu przełamała Rosjankę, popisując się zagraniami na samą linię (4-2). Światowa „trzydziestka dziewiątka” nie miała absolutnie nic do powiedzenia w końcówce tego spotkania i to Serena wzniosła do góry ręce w geście triumfu, wygrywając decydującą odsłonę 6-3 po prawie 120 minutach gry.

W całym spotkaniu turniejowa „jedynka” zdobyła bezpośrednio 37 piłek przy 28 niewymuszonych błędach. Pierwszym podaniem trafiała na poziomie 66% i posłała na drugą stronę siatki cztery asy. Kuzniecowa natomiast zanotowała 19 winnerów przy 24 pomyłkach.