RG: Szarapowa z szansą na obronę tytułu

« powrót | Data publikacji: 06-06-2013 17:59

Maria Szarapowa jako pierwsza awansowała do finału paryskiego czempionatu Roland Garros. W półfinale zawodów, wiceliderka światowego rankingu pokonała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę, która uległa jej przy wyniku 1-6  6-2  4-6. W finale reprezenantka naszych wschodnich sąsiadów zmierzy się albo z Amerykanką Sereną Williams, albo z Włoszką Sarą Errani.

Obie tenisistki wcześniej spotykały się dwanaście razy i siedem z tych pojedynków wygrała Azarenka. Rosjanka w ubiegłym roku triumfowała na paryskich kortach, natomiast Białorusinka uległa w czwartej rundzie Słowaczce Dominice Ciblukovej. Maria w drodze do tegorocznego półfinału poradziła sobie z Su-Wei-Hsieh (6-2  6-1), Eugenie Bouchard (6-2  6-4), Jie Zheng (6-1  7-5), Sloane Stephens (6-4  6-3) oraz Jeleną Jankovic (0-6  6-4  6-3), natomiast Wictoria wygrała z Jeleną Wiesniną (6-1  6-4), Anniką Beck (6-4  6-3), Alize Cornet (4-6 6-3 6-1), Francescą Schiavone (6-3  6-0) oraz Marią Kirilenko (7-6  6-2).

Światowa „dwójka” popełniła aż dwa podwójne błędy w gemie otwarcia i na sucho oddała swoje podanie (0-1). Chwilę później za czwartą okazją odrobiła jednak straty, zmuszając rywalkę do błędu (1-1). Pomimo nieco gorszej skuteczności pierwszego podania, Marii udało się zapisać przy swoim nazwisku kolejny punkt (2-1). Po dwóch genialnych returnach i prostym błędzie Białorusinki, Szarapowa zdobyła przewagę breaka i odskoczyła na 3-1. Wspaniałe serwisy dały turniejowej „dwójce” przewagę w kolejnych punktach i powiększenie dystansu do triumfatorki z Melbourne (1-4). Obrończyni tytułu całkowicie dominowała na korcie, popisując się dokładnymi returnami, natomiast Azarenka nie umiała odnaleźć swojego rytmu gry (1-5). Ku zaskoczeniu szerszego grona oglądających, Rosjanka po 28 minutach asem serwisowym zakończyła pierwszego seta 6-1.

Wiktorii po dłuższym czasie udało się wygrać gema i objąć prowadzenie w tej odsłonie 1-0. Szarapowa z utratą dwóch punktów po bardzo dobrym drugim podaniu wyrównała na 1-1. Choć Białorusinka miała już 40-15 przy swoim serwisie, to dopiero po grze na przewagi zapisała przy swoim nazwisku kolejny punkt (2-1). Maria natomiast w czterech szybkich piłkach doprowadziła do remisu 2-2. Pierwsze break pointy w tym secie pojawiły się w szóstym gemie i od razu zostały zamienione na przełamanie dla Azarenki (4-2). Teraz to triumfatorka Australian Open lepiej konstruowała swoje akcje i wytrzymywała pociski ze strony rywalki (5-2). Ta odsłona potoczyła się równie szybko jak poprzednia i po 39 minutach Wiktoria doprowadziła do remisu, triumfując 6-3.

Po przerwie spowodowanej opadami deszczu, obie tenisistki wróciły na kort jeszcze bardziej zmotywowane i zdeterminowane, a pierwszym gem obfitował w efektowane akcje. Rosjanka miała szansę na przełamanie, jednak zmarnowała tak ważną piłkę, trafiając w siatkę (0-1). W swoim gemie serwisowym straciła dwie piłki i wyrównała stan w decydującej partii na 1-1. Do pierwszego przełamania w tej odsłonie doszło już w trzecim gemie na korzyść wiceliderki kobiecych zmagań, po bardzo dokładnym krosie backhandowym do samego narożnika (2-1). Chwilę później jednak straciła cenną przewagę, popełniając aż cztery podwójne błędy serwisowe. Już przy wyniku 2-2, ponownie zapisała na swoim koncie breaka, dzięki któremu odskoczyła rywalce na 3-2. As serwisowy, przy przewadze w gemie numer sześć,  pozwolił Rosjance po raz pierwszy w tym secie powiększyć nieco znaczniej zdobytą przewagę (4-2). Znaczna liczba błędów Białorusinki doprowadziła do tego, że zaledwie kilka chwil później Szarapowa przełamała przeciwniczkę (5-2), ale nieskutecznie podawała na mecz, marnując cztery meczbole i popełniając dwa podwójne błędy (5-3). Azarenka zbliżyła się jeszcze do Maszy kiedy wygrała swój serwis do zera (4-5), ale ostatecznie musiała uznać wyższość wiceliderki światowego rankingu, która triumfowała 6-4.