RG: Ósma koronacja Nadala w Paryżu!

« powrót | Data publikacji: 09-06-2013 18:04

Rafael Nadal stał się pierwszym tenisistą w historii, któremu ośmiokrotnie udało się wygrać jedną imprezę Wielkiego Szlema. Hiszpan w finale Rolanda Garrosa pokonał w trzech setach (6-3  6-2  6-3) swojego rodaka Davida Ferrera. Mecz trwał 2 godziny i 18 minut.

Zwycięzca meczu wygrywał w Paryżu w latach 2005-2008 i 2010-2012. W 2009 roku przegrał swój jedyny mecz w tych zawodach – było to spotkanie 4. rundy ze Szwedem Robinem Soderlingiem. 27-latek z Manacor oprócz rekordowego 8. mistrzostwa we francuskiej stolicy, wygrał tutaj również najwięcej singlowych starć. Finałowy mecz był jego 59. pojedynczą wygraną we French Open. Tym samym przegonił w tej statystyce Rogera Federera i Giullermo Vilasa. Jeśli chodzi o zwycięstwa we wszystkich turniejach Grand Slamu, dzięki swojemu 12. tytułowi w karierze pobił osiągnięcie Bjorna Borga i Roda Lavera oraz wyrównał rekord Australijczyka Roya Emersona. Więcej koron wielkoszlemowych na swoim koncie mają tyko Pete Sampras (14) i Roger Federer (17).

Rafa otworzył worek z przekłamaniami już w 3. gemie premierowej odsłony. Kiedy wydawało się, że hiszpańska „jedynka” utrzyma przewagę, natychmiastowego rebreaka przy 2. szansie zdobył rywal. Przy stanie 3-3 obaj panowie długo grali na przewagi. Ostatecznie Ferrer po raz drugi w meczu stracił podanie, a będący na fali wznoszącej Nadal pokusił się o kolejnego breaka w następnym gemie serwisowym Davida i dzięki temu zakończył tę część pojedynku po 53 minutach.

Uskrzydlony zwycięstwem w pierwszej partii tenisista z Majorki wciąż nie odpuszczał. Już na początku kolejnego seta świetnie punktował przeciwnika piłkami kończącymi i wyszedł na prowadzenie 3-0. Nad kortem imienia Philippe’a Chatriera zaczął padać deszcz, jednak był on na tyle słaby, że organizatorzy nie zdecydowali się przerwać pojedynku. Ferrer miał szansę odłamać serwis swojego o 4 lata młodszego przeciwnika, ale nie potrafił wykorzystać 4 wypracowanych break pointów. Ostatnie 3 gemy zostały przegrane przez podających, co oznaczało, że od obrony tytułu w Paryżu Rafę dzieli już tylko jeden wygrany set.

W trzeciej partii młodszy z Hiszpanów wyszedł na 2-0, ale po chwili Ferrer odrobił straty i zrobiło się 2-2. Kluczowym momentem seta był gem ósmy, w którym Nadal po raz kolejny znalazł sposób na serwis rywala. W kolejnym swoim podaniu Rafa wywalczył dwie piłki meczowe. Wykorzystując pierwszą z nich, Nadal przypieczętował swój 12. tytuł wielkoszlemowy w karierze.

Triumfator meczu posłał na drugą stronę kortu 5 asów serwisowych i 35 piłek kończących. Poza tym, zaliczył 70-procentową skuteczność pierwszego podania i też tyle samo piłek wygrał po swoim premierowym serwisie. Rafa wykorzystał 8 z 16 wypracowanych break pointów i popełnił 25 niewymuszonych błędów przy 35 pomyłkach swojego rywala. Obaj panowie rozegrali między sobą 172 wymiany, z czego dokładnie 100 padło łupem Rafaela.

- Gratuluję Davidowi fantastycznego turnieju. To wielki wojownik, walczący o każdą piłkę. W pełni zasłużył, aby zagrać w finale – powiedział świeżo upieczony triumfator Rolanda Garrosa 2013.

- To, że wygrałem ten turniej 8 razy to coś fantastycznego. Przed finałem nie zastanawiałem się nad tym. Jak co roku świetnie się czuję w Paryżu. Dziękuję wszystkim za wsparcie, przede wszystkim moim bliskim, lekarzom, którzy przez cały czas dbają o moje zdrowie, oraz wspaniałej publiczności – zakończył dwunastokrotny zwycięzca Grand Slamu.

- Gratuluję Rafie wygranej, na pewno zasłużył na to zwycięstwo. Próbowałem wszystkiego, ale mój rywal był dziś za silny. Jestem bardzo zadowolony z tego turnieju, nie spodziewałem się, że uda mi się osiągnąć swój pierwszy finał wielkoszlemowy – powiedział po meczu Ferrer.

Mimo porażki, Ferrer wyprzedzi jutro w rankingu ATP swojego dzisiejszego rywala, który obecnie piastuje 4. pozycję. Może to być kluczowe przy rozstawieniach w zbliżającym się wielkimi krokami wielkoszlemowym Wimbledonie. Wiele razy zdarzało się jednak, że organizatorzy imprezy w All England Club przy decydowaniu o rozstawieniach poszczególnych zawodników, nie opierali się na samym rankingu.