RG: Mecz walki i porażka Janowicza`

« powrót | Data publikacji: 01-06-2013 20:30

Jerzy Janowicz odpadł z rywalizacji w wielkoszlemowym Roland Garros. Polak po ambitnej walce musiał uznać wyższość świetnie dysponowanego reprezentanta Szwajcarii, Stanislasa Wawrinki. Urodzony w Lozannie tenisista polsko-czeskiego pochodzenia wygrał całe spotkanie 6-4, 6-7 (2), 6-3, 6-3.

Inicjatywę już na początku spotkania przejął Wawrinka. Szwajcar był niezwykle skuteczny i stronił od jakichkolwiek niewymuszonych błędów, co poskuktowało przełamaniem w czwartym gemie. Stanislas bardzo pewnie wygrywał kolejne gemy serwisowe i nie pozwolił Polakowi na odrobienie strat.

Doświadczony tenisista poszedł za ciosem w drugiej partii, szybko wykorzystując szansę na breaka w gemie otwarcia. Jerzyk ambitnie walczył o przełamanie powrotne i gdy wydawało się, że Wawrinka podwyższy prowadzenie, łodzianin świetnie wykorzystał moment słabszej gry Szwajcara i wyrównał. O losach seta zadecydował tie-break, w którym Polak natychmiastowo osiągnął wyraźną przewagę i pewnie utrzymał ją do końca.

O wyniku trzeciej odsłony spotkania podobnie jak w pierwszej zadecydowało jedno przełamanie. Niestety padło one łupem Szwajcara, który najpierw obronił trzy break pointy, po czym sam wykorzystał pierwszą szansę w szóstym gemie. Janowicz nie był już w stanie odwrócić losów seta.

Zabójczo skuteczny Wawrinka okazał się również w czwartej partii meczu. Szwajcar najpierw obronił się przed przełamaniem, zaś chwilę później bezwzględnie skorzystał ze swojej szansy i przełamał naszego zawodnika w piątym gemie. Polak ponownie nie potrafił zagrozić pewnie serwującemu rywalowi, zaś na domiar złego sam nie pomógł sobie własnym podaniem, przegrywając przy drugiej piłce meczowej we własnym gemie serwisowym

Polak nie bronił w Paryżu ani jednego punktu rankingu ATP, zaś za udział w trzeciej fazie turnieju zagwarantował sobie 90 oczek w światowym notowaniu i 60 tysięcy euro.