RG: Fatalny występ Tsongi, „hiszpański” finał w Paryżu

« powrót | Data publikacji: 07-06-2013 21:11

W finale tegorocznej edycji Rolanda Garrosa zmierzą się dwaj Hiszpanie – Rafael Nadal i David Ferrer. Po morderczym boju Rafy, który po pięciu setach wyeliminował Novaka Djokovica, w drugim półfinale Ferrer w trzech odsłonach (6-1 7-6[3]  6-2) ograł Jo-Wilfrieda Tsongę.

Reprezentant gospodarzy nie potrafił odpowiednio wejść w mecz. Tenisista z Le Mans popełniał mnóstwo prostych błędów, co skrzętnie wykorzystywała światowa „piątka”. Po kilkunastu minutach zrobiło się 5-0 dla Ferrera. Tsonga w premierowej odsłonie zdołał ugrać zaledwie jednego honorowego gema.

Początek drugiej partii wskazywał na to, że Francuz otrząsnął się po porażce pierwszej części pojedynku. Po raz pierwszy przełamał rywala i wyszedł na prowadzenie 3-0. Po chwili jednak Ferrer znów korzystał z niewymuszonych błędów Tsongi i zrobiło się 3-4. W tym momencie Jo pokusił się o kolejne przełamanie, co doprowadziło do tie-breaka. W dogrywce kropkę nad „i” postawił Ferrer i był już tylko o jeden wygrany set od finału.

Jak się okazało, druga partia była jedyną wyrównaną i zaciętą odsłoną w całym starciu. W trzeciej części meczu Tsonga znów dał się zdominować o 3 lata starszemu rywalowi. W tym secie reprezentant gospodarzy nie wypracował ani jednego break pointa. Ferrer natomiast, swoją ofensywną i stanowczą grą zdobył kolejne przełamania. Hiszpańska „dwójka” znalazła sposób na gem serwisowy przeciwnika w 4. i 8. gemie i po 2 godzinach i 6 minutach przypieczętował swój pierwszy awans do finału turnieju Wielkiego Szlema.

Zwycięzca pojedynku miał gorsze statystyki od swojego rywala tylko w asach serwisowych (3-6) i piłkach kończących (24-31). Popełnił za to zdecydowanie mniej niewymuszonych błędów (21-56) i wywalczył więcej break pointów (17-5) oraz końcowych przełamań (6-2).

- Gra w finale French Open była moim marzeniem – powiedział Ferrer. Teraz te marzenia stają się rzeczywistością. Zagrałem dzisiaj dobre spotkanie i mam nadzieję, że uda mi się zagrac tak z Rafą. Będzie ogromnie ciężko go pokonać, ale zrobię wszystko co w swojej mocy.

Będzie to 24. oficjalny mecz dwóch Hiszpanów. Jak dotąd statystyki są dla Fererra są nieco przygnębiające (4-19). Rafael i David zmierzyli się w tym roku dwukrotnie – podczas ostatnich Mastersów w Madrycie i Rzymie. W obu tych meczach Rafa wygrywał w trzech setach. Ostatni raz hiszpańska „dwójka” pokonała swojego znacznie bardziej utytułowanego rodaka w ćwierćfinale Australian Open 2011.