RG: Azarenka w ćwierćfinale

« powrót | Data publikacji: 03-06-2013 13:08

Turniejowa „trójka” Wiktoria Azarenka po niełatwym spotkaniu wygrała z Włoszką Francescą Schiavone 6-3  6-0 i awansowała do ćwierćfinału Roland Garros. Jej kolejną rywalką będzie Rosjanka Maria Kirilenko lub Amerykanka Bethanie Mattek- Sands.

Obie tenisistki wcześniej spotkały się trzy razy i dwa z tych pojedynków wygrała Białorusinka. Co ciekawe, ostatni raz skrzyżowały rakiety w 2009 roku podczas US Open. Była liderka kobiecych zmagań nienajlepiej radziła sobie na kortach Rolanda Garrosa we wcześniejszych latach i udało jej się osiągnąć tylko ćwierćfinał. Włoszka natomiast triumfowała w Paryżu w 2010 roku. Azarenka w drodze do czwartej rundy tegorocznego French Open poradziła sobie z Eleną Vesniną (6-1  6-4), Anniką Beck (6-4  6-3) oraz Alize Cornet (4-6  6-3  6-1), natomiast Schiavone wygrała z Melindą Czink (6-0  7-6), Kirsten Flipkens (6-1  4-6  6-3) oraz Marion Bartoli (6-2  6-1).

Początek tego spotkania był dość wyrównany, co obfitowało w długie wymiany, jednak nie doszło do przełamania (1-1). Jako pierwsza przewagę breaka uzyskała Azarenka, która precyzyjnymi, kątowymi zagraniami rozganiała Włoszką po korcie, zmuszając ją do błędu (2-1). Białorusince nie udało się jednak utrzymać dystansu do rywalki i pomimo prowadzenia 40-0, przegrała pięć kolejnych piłek (2-2). Chwilę później jeszcze raz odebrała podanie 50. tenisistce świata, bardzo cierpliwie rozgrywając każdy pojedynczy punkt (3-2). Turniejowa „trójka” po raz kolejny oddała swój serwis, po bardzo dobrej defensywnej grze Schiavone (3-3). Na korcie centralnym w Paryżu rozgrywała się prawdziwa tenisowa bitwa, a obie zawodniczki prześcigały się w coraz to bardziej efektownych zagraniach. W siódmym gemie ponownie Azarenka uzyskała przewagę breaka, rozstrzygając wymiany siłowymi rozwiązaniami (4-3). Triumfatorce tegorocznego Australian Open udało się przerwać niechlubną passę straty podania i po bardzo regularnej grze odskoczyć na 5-3. Włoszka nieco spuściła z tonu w końcówce tego seta i popełniła aż trzy niewymuszone błędy w dziewiątym gemie co dało Victorii prowadzenie w tym spotkaniu 1-0 po 45 minutach gry.

Białorusinka dobrze rozpoczęła drugą odsłonę, wygrywając swoje podanie bez utraty punktu (1-0). Wywołanie błędu stóp wyraźnie wytraciło z równowagi 32-letnią Francesce, która pomimo prowadzenia w gemie 30-0, straciła swój serwis (0-2). Wiktoria cierpliwie rozgrywała kolejne piłki, zmuszając rywalkę do pomyłek i odskoczyła już na 3-0. Triumfatorka tego turnieju z 2010 roku nie wytrzymywała już trudów tego spotkania, a jej uderzenia coraz częściej były spóźnione (0-4). Włoszka poderwała się jeszcze do walki i wypracowała sobie dwie szanse przy podaniu Victorii, jednak turniejowa „trójka” obroniła tak ważne punkty i pewnym krokiem zmierzała do trzeciego w swojej karierze ćwierćfinału na paryskich kortach. Rozluźniona Azarenka po raz trzeci już w tej odsłonie odebrała podanie swojej niżej notowanej rywalce i triumfowała w całym spotkaniu 6-3  6-0 po 70 minutach gry.

W tym meczu turniejowa „trójka” wygrała bezpośrednio 19 piłek przy 14 niewymuszonych błędach. Pierwszym podaniem trafiała na poziomie 88% i zanotowała 1 asa. Włoszka natomiast zapisała na swoim koncie 10 winnerów przy 24 pomyłkach.