Puchar Federacji: Serbki górą, baraż nie dla Polek

« powrót | Data publikacji: 11-02-2017 22:18

W pojedynku deblowym, decydujacym o awansie do barażu o Grupę Światową II Pucharu Federacji, Magda Linette i Katarzyna Piter nie sprostały duetowi Ivana Jorović/Nina Stojanović. Podopieczne Klaudii Jans-Ignacik mecz ten jak i cały play-off przegrały 1-2 i pozostaną w grupie I strefy euroafrykańskiej na kolejny rok.

Polki i Serbki wygrały w Tallinnie zmagania w swoich grupach i dziś stoczyły walkę o prawo startu w kwietniowym barażu o Grupę Światową II na przyszły sezon. Po nieznacznej porażce Katarzyny Piter z Jovaną Jorović i błyskawicznym zwycięstwie Magdy Linette nad Niną Stojanović, o wyłonieniu triumfatorek tej potyczki zdecydował debel, do którego kapitanowie obu ekip desygnowali singlistki.

Magda Linette i Katarzyna Piter starcie to rozpoczęły w najlepszy możliwy sposób. Już w gemie otwarcia Polki wypracowały bowiem jednego break pointa i skutecznie zamieniły go na przełamanie.  Biało-czerwone dołożyły do tego znakomity serwis własny - "jedynką" podawały ze skutecznością 86% a w całym secie przegrały po pierwszym podaniu ledwie 4 piłki, po drugim żadnej. Wobec takiej postawy poznanianek Serbki nie były w stanie straty początkowej zniwelować i po 36 minutach gry partia powędrowała na konto naszych reprezentantek (6-4).

Jorović i Stojanović nie złożyły jednak broni i już w 1. gemie 2. odsłony dokonały tego co Polki na początku spotkania - rozpoczęły od przełamania, a następnie podwyższenia na 2-0. Niebezpiecznie zrobiło się też w 3. rozgrywce, kiedy Serbki odskoczyły na 30-0, jednak Linette i Piter opanowały emocje i wygrały 4 wymiany z rzędu, a następnie do remisu 2-2. W końcówce rywalki na przewagę z breakiem wychodziły 2-krotnie, na 4-3 i 5-4, i o ile w pierwszym przypadku biało-czerwone odpowiedziały przełamaniem powrotnym, o tyle w drugiej sytuacji Jorović i Stojanović postawiły kropkę nad "i", wykorzystując drugiego setbola (4-6).

W decydujacej odsłonie Serbki poszły za ciosem od początku narzucając naszym reprezentantkom swoje tempo gry. Biało-czerwone niestety nie mogły się odnaleźć, popełniając coraz to więcej błędów i finalnie urwały w secie tym zaledwie gema (przy stanie 0-5), zaprzepaszczając szanse na kwietniowy baraż i skazując się na kolejny rok pobytu w strefie I euroafrykańskiej.

Polki w ubiegłym sezonie przegrywając z Tajwankami zakończyły 3-letni pobyt w Grupie Światowej. W 2015 roku po raz pierwszy w historii biało-czerwone znalazły się 8-zespołowej Elicie, jednak za sprawą 4 porażek z rzędu po 4 latach ponownie wylądowały w grupie I strefy euroafrykańskiej.

źródło: inf własna / fot. zimbio.com