Puchar Davisa: Grupa Światowa walczy

« powrót | Data publikacji: 02-02-2013 22:14

Rozgrywki pierwszej rundy Grupy Światowej Pucharu Davisa wchodzą w decydującą fazę. Nie obyło się w nich bez dużych niespodzianek.

Największą z nich jest prowadzenie po pierwszym dniu reprezentacji Kanady z utytułowaną Hiszpanią. Co prawda zawodnicy z półwyspu Iberyjskiego polecieli za ocean bez swoich czołowych graczy – Nadala, Ferrera, Almagro i Verdasco, ale na papierze wciąż byli faworytem tego spotkania. Pierwszy punkt zgodnie z planem padł łupem gospodarzy, bo Milos Raonic (15. ATP) pokonał Alberta Ramosa (51. ATP). Potem jednak doszło do sensacji, kiedy to faworyzowany Marcel Granollers (34. ATP) dostał przysłowiowy łomot ze znacznie niżej sklasyfikowanym Kanadyjczykiem Frankiem Dancevicem (166. ATP). Wkrótce rozpocznie się gra podwójna, która może zdecydować o niespodziewanej porażce ubiegłorocznych finalistów Pucharu Davisa.

Kanada – Hiszpania: 2-0

W innym bardzo ciekawym meczu Włochy podejmują ekipę Chorwacji. Po dwóch dniach rywalizacji jest 2-1 dla gospodarzy, bo co prawda Paolo Lorenzi (61. ATP) uległ w pięciu setach Marinowi Cilicowi (13. ATP), ale jego kolega z kadry Andreas Seppi (18. ATP) poradził sobie z Ivanem Dodig’em (59. ATP). Ogromnie cenny punkt w deblu zdobyła para Simone Bolelli/Fabio Fognini, która nie dała szans duetowi Cilic/Dodig. Przed decydującym dniem gospodarze są więc w znacznie lepszej sytuacji.

Włochy – Chorwacja: 2-1

Bez historii był za to mecz Belgii z Serbią. Faworyzowani goście, z liderem rankingu ATP Novakiem Djokovicem na czele, już po dwóch dniach rywalizacji pokonali ekipę Johana Van Hercka. „Nole” pewnie ograł doświadczonego Olivera Rochusa (127. ATP), a zastępca Janko Tipsarevica – Victor Troicki (39. ATP) uporał się z Davidem Goffinem (50. ATP), mimo, że przegrywał już 0-2 w setach. Kropkę nad i  postawił duet Troicki/Nenad Zimonjic, który w czterech setach pokonał parę Steve Darcis/Ruben Bemelmans.

Belgia – Serbia: 0-3

Serbowie w ćwierćfinale zmierzą się najprawdopodobniej z drużyną USA, która prowadzi już 2-0 z Brazylijczykami. Amerykanie na swojej ulubionej szybkiej nawierzchni rozbili w singlu swoich rywali. Najpierw Sam Querrey (20. ATP) nie dał szans liderowi ekipy gości Thomazowi Bellucciemu (36. ATP), a potem, również bez straty seta John Isner (16. ATP) wygrał z Thiago Alvesem (141. ATP). Dziś reprezentujący USA w grze podwójnej słynni bracia Bryan spróbują dokończyć dzieła zniszczenia.

USA – Brazylia: 2-0

Stosunkowo łatwo poradzili sobie również Francuzi. Ekipa trójkolorowych nie dała żadnych szans gościom z Izraela. W pierwszym pojedynku Jo-Wifried Tsonga (8. ATP) wprawdzie stracił seta z Amirem Weintraubem (173. ATP), ale już Richard Gasquet (10. ATP) bardzo łatwo ograł Dudi Selę (106. ATP). Na 3-0 podwyższyła para Julien Benneteau/Michael Llodra, która zostawiła w pokonanym polu Selę i specjalistę od gry podwójnej - Jonathana Erlicha.

Francja – Izrael: 3-0

Już wiadomo, ze trójkolorowi zmierzą się w walce o półfinał z ekipą Argentyny. Drużyna z Ameryki Południowej pewnie pokonała na własnym podwórku naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy polecieli do Buenos Aires bez Tommy’ego Haasa, ale za to z będącym w niezłej formie Phillippem Kohlschreiberem (19. ATP). Ten jednak sprawił swoim kibicom niemiłą niespodziankę i w pięciu setach uległ niżej notowanemu Carlosowi Berlocq (70. ATP). Radość miejscowych fanów była jeszcze większa, kiedy na 2-0 podwyższył Juan Monaco (12. ATP). Choć Argentyńczyk nie był ostatnio w najlepszej dyspozycji to jednak uporał się w czterech setach z Florianem Mayerem (28. ATP). Trzeci punkt w grze podwójnej dołożyli doświadczony David Nalbandian i Horacio Zeballos, którzy pokonali duet Tobias Kamke/Christopher Kas.

Argentyna – Niemcy: 3-0

Do niespodzianki doszło za to w meczu Kazachstan – Austria. Lider ekipy gości Jurgen Melzer (30. ATP) sensacyjnie uległ Jewgienijowi Koroljewowi (211. ATP). Półfinalista Roland Garros z 2010 roku i były gracz z TOP 10 światowego rankingu, nie wygrał ani jednego seta! Jego kolega z reprezentacji Andreas Haider-Maurer (107. ATP) również wysoko przegrał z wracającym do formy po kontuzji Andrejem Gołubiewem (187. ATP). Nadzieje przywrócili Austriakom debliści – Julian Knowle i Alexander Peya, którzy pokonali dziś duet Gołubiew/Jurji Szukin. Sprawa zwycięstwa w tej konfrontacji pozostaje więc jeszcze otwarta.

Kazachstan – Austria: 2-1

Najciekawszy przebieg ma jednak mecz w Genewie, gdzie Szwajcarzy podejmują obrońców tytułu – reprezentację Czech. Pierwszy punkt dla gospodarzy zdobył Stanislas Wawrinka (17. ATP), który niedawno rozegrał niesamowity mecz z Novakiem Djokovicem w Australian Open i o mały włos nie wyrzucił z turnieju jego późniejszego triumfatora. Lider Helwetów pewnie ograł drugą „rakietę” naszych południowych sąsiadów (pod nieobecność Radka Stepanka) – Lukasa Rosola (73. ATP). Potem jednak najlepszy czeski tenisista Tomas Berdych (6. ATP) doprowadził do wyrównania, ogrywając Henriego Laaksonena (289. ATP). Dzisiejsza gra podwójna miała absolutnie niesamowity przebieg (czytaj - Najdłuższy mecz w historii Pucharu Davisa). Po siedmiogodzinnej (!) walce triumfowali w niej podopieczni Jaroslava Navratila, a konkretnie Berdych i Rosol, którzy w pokonanym polu zostawili Wawrinkę i Marco Chiudinelliego. Kto wie, co by się wydarzyło, gdyby ten ostatni nie popełnił podwójnego błędu serwisowego przy trzynastym meczbolu (!) dla gości. Jutrzejsze single zapowiadają się niesamowicie interesująco, a szczególnie starcie Wawrinki z Berdychem.

Szwajcaria – Czechy: 1-2