Przygotowanie motoryczne w tenisie ziemnym

« powrót | Data publikacji: 06-08-2013 10:36

Tenis ziemny to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu, która niesie ze sobą niezwykle wysokie wymagania, dotyczące szeroko pojętego przygotowania fizycznego. Zawodnicy na najwyższym poziomie sportowym, oprócz nienagannej techniki, przeglądu pola i umiejętności szybkiego podejmowania odpowiednich decyzji, muszą również dysponować niezwykle solidnymi podstawami przygotowania ogólnego.

 

Najważniejszymi aspektami treningu motoryki w tenisie są:

 

- Szybkość i dynamika – mocno zaserwowana lub uderzona piłka tenisowa potrafi lecieć z prędkością ponad 200km/h – przy określonych wymiarach kortu, zawodnik ma niezwykle mało czasu na prawidłową reakcję oraz dobiegnięcie (doskoczenie) do piłki. Wnioskiem jest, że poziom szybkości i mocy może być jednym z decydujących czynników mających wpływ na wynik sportowy.


- Wytrzymałość i regeneracja – wysiłki w tenisie trwają od kilku do kilkunastu sekund, jednak ich intensywność sięga 100%. Mecz może trwać z przerwami od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Taka specyfika dyscypliny nakłada ogromne wymagania dotyczące wytrzymałości beztlenowej i szybkiego czasu regeneracji.

 

- Koordynacja, zwinność i kontrola ruchu – wachlarz zagrań, zwrotów, zmian kierunku ruchu, uderzeń jest liczny i nieprzewidywalny oraz odbywa się na maksymalnych prędkościach. Wymusza to najwyższy poziom panowania nad ciałem.


Nad każdą z tych cech można w odpowiedni sposób pracować. Aby obciążenia były optymalne, program przygotowania motorycznego powinien być skorelowany z treningami stricte tenisowymi. Część z wyżej opisanych celów można realizować w ramach zajęć głównych, wplatając je w elementy rozgrzewki, fragmenty gry lub część końcową treningu. Pozostała część powinna odbywać się na jednostkach treningowych, poświęconych tylko treningowi ogólnemu. Jedynie taka kompleksowa praca jest w stanie ograniczyć urazy i osiągnąć u zawodnika maksymalny poziom sportowy.


Tomasz Gać

 

NajważniejszymiWytrzymałość i regeneracja – wysiłki w tenisie trwają od kilku do kilkunastu sekund, jednak ich intensywność sięga 100%. Mecz może trwać z przerwami od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Taka specyfika dyscypliny nakłada ogromne wymagania dotyczące wytrzymałości beztlenowej i szybkiego czasu regeneracji. aspektami treningu motoryki w tenisie są:

  • Zabezpieczenie przed kontuzjami – tenis to jeden z bardziej urazowych sportów. istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy: zmienna nawierzchnia (każda z nich w inny sposób oddziałuje na układ ruchu), sport asymetryczny, wysiłki o maksymalnych intensywnościach oddzielone (czasami długimi) przerwami w grze, nieprzewidywalny czas wysiłku (nawet do kilku godzin) z czego wynikają problemy energetyczne. Trening uzupełniający powinien zapewnić prawidłowe zakresy ruchów w poszczególnych stawach oraz dbać o wyrównywanie dysbalansów mięśniowych, powstających w wyniku asymetrycznej specyfiki dyscypliny.
  • Szybkość i dynamika – mocno zaserwowana lub uderzona piłka tenisowa potrafi lecieć z prędkością ponad 200km/h – przy określonych wymiarach kortu, zawodnik ma niezwykle mało czasu na prawidłową reakcję oraz dobiegnięcie (doskoczenie) do piłki. Wnioskiem jest, że poziom szybkości i mocy może być jednym z decydujących czynników mających wpływ na wynik sportowy.
Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X