Porażka Janowicza w finale eliminacji

« powrót | Data publikacji: 20-08-2012 11:22

Jerzy Janowicz nie zdołał zakwalifikować się do zasadniczej fazy rozpoczynającego się już dziś amerykańskiego turnieju Winston-Salem Open. W finale eliminacji lepiej od niego zaprezentował się Łotysz Ernests Gulbis, który zwyciężył przy wyniku 5-7 6-2 6-3. Polak nadal ma duże szanse na występ w zawodach ze statusem tzw. lucky loosera.

Obaj panowie rywalizowali ze sobą w tym sezonie w drugiej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu oraz podczas imprezy rozgrywanej w Rzymie. Zarówno w Londynie, jak i w stolicy Włoch zwycięstwo należało do 21-letniego łodzianina.

W drodze do finału kwalifikacji Jerzyk poradził sobie z Amerykanami Austinem Krajickiem (7-6[9] 7-5) i Devinem Brittonem (6-3 7-6[4]).

Premierowa odsłona dzisiejszego starcia przebiegała początkowo w sposób wyrównany. Janowicz przełamał oponenta dopiero w szóstym gemie (4-2). Chwilę później Gulbis odpowiedział mu na ten atak trzecim break pointem (3-4). W dziesiątym gemie Polak miał piłkę setową, ale niestety nie skorzystał z tej szansy (5-5). Po kilku minutach obronił się przed okazją Łotysza na zdobycie breaka (6-5), a następnie sam odebrał mu serwis (7-5).

W drugim secie reprezentant Łotwy zdecydowanie dominował na korcie. Przełamał przeciwnika w trzecim i siódmym gemie, dzięki czemu triumfował 6-2. Nasz tenisista popełnił w tej części bitwy aż siedem podwójnych błędów serwisowych.

Na starcie decydującej partii pojedynku Janowicz obronił break pointa (1-0), a następnie sam zmarnował okazję na przełamanie (1-1). W trzecim gemie stracił swój serwis (1-2), lecz ekspresowo odrobił tę stratę (2-2). Gulbis ponownie wywalczył breaka (3-2), a zwycięstwo przypieczętował jeszcze jednym odebraniem podania przeciwnikowi na sam koniec meczu (6-3).