Polscy tenisiści uhonorowani przez prezydenta

« powrót | Data publikacji: 09-07-2013 15:33

Prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował odznaczeniami państwowymi trójkę polskich tenisistów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na zakończonym w niedzielę Wimbledonie. Ordery otrzymali Agnieszka Radwańska, Jerzy Janowicz i Łukasz Kubot. Na zaproszenie Głowy Państwa przybył także pionier polskiego dziennikarstwa sportowego – Bohdan Tomaszewski.

 

Radwańska została oznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Janowicz i Kubot natomiast – srebrnymi.

 

- To jest wielki przywilej prezydenta, że może dziękować nie tylko w imieniu swoim, ale i całego narodu, społeczeństwa. Chciałem podziękować za chwile wzruszeń, nadziei, dumy, które były udziałem nas wszystkich dzięki państwa sukcesom. Mam świadomość, że za każdym rozegranym meczem stoi wola walki, a także wiele godzin, dni, miesięcy żmudnej pracy i wyrzeczeń - powiedział prezydent.

 

Przyznał, że oczekiwania mogłyby być jeszcze większe, ale... - Słyszałem wypowiedź pana Bohdana Tomaszewskiego, że na wydarzenia sportowe trzeba patrzeć obiektywnie - łączyć marzenia i dążenie do większych sukcesów z takim spojrzeniem na sport, które nie odbiera nam satysfakcji z tego, co udało się zdobyć. A to był przecież dla nas polski Wimbledon. Za to państwu dziękuję i życzę dalszych sukcesów – zakończył Komorowski.

 

Łukasz Kubot, w imieniu całej trójki podarował prezydentowi w prezencie rakietę i podziękował za uroczyste przyjęcie.

 

- Wierzę, że to nie były pierwsze i ostatnie emocje związane z sukcesami naszych tenisistów. Wszystkim życzę wytrwałości i cierpliwości. Mam nadzieję, że polski tenis na dłużej będzie się liczył na arenie międzynarodowej – powiedział 31-letni Kubot.

 

Głos w Belwederze zabrał także wybitny komentator sportowy – Bohdan Tomaszewski.

 

- Drodzy nasi wimbledończycy, zabieram głos jako wasz bardzo stary kolega z dawnych polskich kortów. Wasze wspaniałe sukcesy nie wzięły się z niczego. Za kilkanaście dni Polski Związek Tenisowy będzie obchodził 92 lata istnienia. To była bardzo trudna droga uwieńczona światowymi sukcesami Jadwigi Jędrzejowskiej, a wasi starsi koledzy zdobyli mistrzostwo Europy Środkowej. Potem przyszła wojna i ten wzrost wyników się zahamował. Trzeba pamiętać, że tenisiści od początku okupacji rozpoczęli walkę w konspiracji, w ruchu podziemnym, uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Byli polegli, walczyli tak ofiarnie, jak przedtem na korcie. Z całego serca życzymy wam, polscy tenisiści, żebyście szli jeszcze wyżej. Wy wiecie najlepiej, że to zależy od was, od waszej pracowitości i dzielności - powiedział.

 

Agnieszka Radwańska osiągnęła w Wimbledonie półfinał, przegrywając z Niemką polskiego pochodzenia – Sabine Lisicki. Janowicz i Kubot trafili na siebie w ćwierćfinale – z walki zwycięsko wyszedł „Jerzyk”, który następnie w meczu o finał uległ późniejszemu triumfatorowi turnieju – Andy’emu Murrayowi.

 

AZ

 

Zobacz również:
wirtualna akademia tenisowa
więcej
reklama 

kalendarz ATP
TERMIN
TURNIEJ
05.02-11.02

Open Sud de France

MONTPELLIER, FRANCE

05.02-11.02

ECUADOR OPEN

QUITO

05.02-12.02

Garanti Koza Sofia Open

Sofia

12.02-18.02

Argentina Open

BUENOS AIRES, ARGENTINA

więcej
wywiady
więcej
kalendarz WTA
TERMIN
TURNIEJ
12.02-18.02

Qatar Total Open 2018

Doha, Qatar

19.02-25.02

Dubai Duty Free Tennis Championships

Dubai, United Arab Emirates

19.02-25.02

Hungarian Ladies Open

Budapest, Hungary

26.02-04.03

Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC

Acapulco, Mexico

więcej
partner strategiczny

Lider turystki tenisowej!
Sprawdź !

partnerzy:

© 2003 - 2013 tenisportal.com | Wszelkie prawa zastrzeżone. | Materiały na stronie są chronione prawem autorskim - kopiowanie zabronione.

X