Podsumowanie trzeciego dnia AO

« powrót | Data publikacji: 16-01-2013 13:31

Za nami trzeci dzień Australian Open 2013. Oceniliśmy go w ten sam sposób, jak poprzednio i prezentujemy Państwu – naszym zdaniem – jego najciekawsze wydarzenia. Tradycyjnie podzieliliśmy je na pięć kategorii, które najlepiej zobrazują, jak wyglądał trzeci dzień turnieju w Melbourne.

Największa niespodzianka – Stosur poza turniejem

Mistrzyni US Open z 2011 roku – Samantha Stosur – stała się pierwszą zawodniczką z czołowej dziesiątki rankingu WTA, która z Australian Open 2013 żegna się już na etapie drugiej rundy. Australijka nie sprostała dziś Jie Zheng z Chin i po 3-setowym meczu uległa jej w stosunku 4-6  6-1  5-7. W spotkaniu z tenisistką z Azji Stosur popełniła aż 56 niewymuszonych błędów, co znacząco uniemożliwiło jej skuteczną walkę o końcowe zwycięstwo. Kolejną bolączką zawodniczki z Antypodów była nie najwyższa dyspozycja w polu serwisowym. Samantha zdołała bowiem wygrać zaledwie 29 procent punktów po drugim podaniu.

Najlepszy mecz – Julien Benneteau vs. Edouard Roger-Vasselin

Bratobójczy pojedynek obu Francuzów został ostatecznie rozstrzygnięty na korzyść tego wyżej notowanego, czyli Juliena Benneteau. Do pokonania młodszego rywala turniejowa „trzydziestka dwójka” potrzebowała dokładnie 3 godzin i 34 minut. W meczu, zakończonym wynikiem 4-6  7-5  7-6(5)  7-6(5), obaj panowie zapisali na swoich kontach po 62 piłki kończące. Jeśli chodzi o niewymuszone błędy, to lepszy okazał się triumfator, który mylił się 43 razy, podczas gdy jego rywal tego typu pomyłek popełnił dokładnie 57.

Największy przegrany – Somdev Devvarman

Tę rubrykę wypełniają zazwyczaj zawodnicy, którzy nie potrafili wykorzystać wysokiego prowadzenia i ostatecznie zeszli z kortu jako pokonani. Nie inaczej jest w tym przypadku. Tenisista z Indii przez dwa pierwsze sety meczu z Jerzym Janowiczem grał nie tylko pewnie, ale i bardzo skutecznie. W całej pierwszej partii Hindus popełnił zaledwie 8 niewymuszonych błędów (Janowicz mylił się w ten sposób aż 32 razy), a po triumfie w drugiej wydawało się, że pewnie zmierza w kierunku trzeciej rundy australijskiej imprezy. Patrząc z perspektywy Devvarmana, o setach numer trzy i cztery można powiedzieć jedynie tyle, że się odbyły. Hindus znacząco obniżył poziom gry, popełniał coraz więcej błędów i zasłużenie poległ 1-6  0-6. Do walki poderwał się jeszcze w partii numer pięć, ale na rozpędzonego Jerzyka było to jednak za mało.

Czarny koń – Kirsten Flipkens

Belgijska tenisistka stała się autorką jednej z największych niespodzianek trzeciego dnia Australian Open 2013. Styl, w jakim Flipkens rozgromiła dziś faworyzowaną Klarę Zakopalovą z całą pewnością musi budzić podziw. 27-letna zawodniczka z belgijskiego Geel pozwoliła rywalce na urwanie zaledwie jednego gema i z wynikiem 6-1  6-0 zameldowała się w trzeciej fazie pierwszego wielkoszlemowego turnieju sezonu. Tam przyjdzie jej się zmierzyć z autorką innej sensacji – Walerią Sawinicz. 21-letnia Rosjanka ograła dziś turniejową „piętnastkę” – Dominikę Cibulkovą – w stosunku 7-6(6)  6-4.

Postać dnia – Jerzy Janowicz

Nasz najlepszy tenisista, który w meczu z Devvarmanem wrócił z bardzo dalekiej podróży, niewątpliwie zasługuje na miano postaci trzeciego dnia Australian Open 2013. Polak przegrał dwa pierwsze sety pojedynku z Hindusem, by w trzeciej partii włączyć „drugi bieg” i w 66 minut wyrównać stan rywalizacji na 2-2. Dzięki wygranej w secie numer pięć Jerzy wywalczył sobie awans do trzeciej rundy zawodów, gdzie na jego drodze stanie turniejowa „dziesiątka” – Nicolas Almagro. W dzisiejszym spotkaniu z Devvarmanem Janowicz zaliczył wprawdzie aż 88 piłek kończących (w tym 15 asów serwisowych), ale popełnił przy tym 91 niewymuszonych błędów. Polak bardzo dobrze radził sobie z kolei z obroną break pointów, gdyż pozwolił rywalowi wykorzystać zaledwie cztery z osiemnastu okazji na przełamanie.