Podsumowanie siódmego dnia RG

« powrót | Data publikacji: 02-06-2013 01:55

Za nami siódmy dzień turnieju Roland Garros 2013. Oceniliśmy go w ten sam sposób, jak poprzednio i prezentujemy Państwu – naszym zdaniem – jego najciekawsze wydarzenia. Tradycyjnie podzieliliśmy je na pięć kategorii, które najlepiej zobrazują, jak wyglądał siódmy dzień turnieju w Paryżu.

Największa niespodzianka: Stosur i Kvitova za burtą

Już na etapie 3. rundy swoją przygodę w Paryżu zakończyły dwie tenisistki z pierwszej dziesiątki kobiecego rankingu – Samantha Stosur i Petra Kvitova. Wydawało się, że Australijka po gładkich zwycięstwach nad Kristiną Mladenovic i Kimiko Date-Krumm, łapie wiatr w żagle. Rozstawiona z numerem dziewiątym zawodniczka poległa po trzysetowej walce turniejowej „osiemnastce” – Jelenie Jankovic - w stosunku 6-3  3-6 4-6. Kvitova natomiast, która obecnie jest na 7. miejscu w zestawieniu WTA, uległa w dwóch partiach (1-6  6-7[7]) sklasyfikowanej o 47 miejsc niżej Amerykance Jamie Hampton.

Najlepszy mecz: Tommy Haas – John Isner

Jedyne pięciosetowe spotkanie w męskim singlu dzisiejszego dnia obfitowało w wiele zwrotów akcji i trwało prawie 5 godzin. Niemiec po niezwykle wyrównanej walce wygrał dwa pierwsze sety, w tym drugi dopiero po tie-breaku. Mimo to, rywal nie zamierzał składać broni i po ponad półtorej godzinie doprowadził do remisu. Czwarty set rozstrzygnęła druga już rozgrywana w tym meczu dogrywka. Haas miał kilka okazji na przypieczętowanie awansu do kolejnej rundy, jednak szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylił Isner. Szczęście uśmiechnęło się do 35-letniego weterana dopiero w piątym secie. Ostatecznie po tym jak obaj panowie szli łeb w łeb, Tommy wygrał wynikiem 7-5  7-6(4)  4-6  6-7(10)  10-8.

Największy przegrany: John Isner

Amerykanin w ciągu 2 ostatnich dni zagrał dwie pięciosetówki. Pierwsza rozegrana została w 2. rundzie, w której reprezentant USA zmierzył się ze swoim rodakiem Ryanem Harrisonem. Po dwóch przegranych odsłonach potrafił odwrócić losy meczu i wywalczyć prawo do gry w kolejnym etapie francuskiej imprezy. Tyle szczęścia tenisista z Florydy nie miał jednak w następnym pojedynku, gdzie czekał na niego Tommy Haas, który po długiej, prawie pięciogodzinnej batalii odprawił Isnera do domu.

Czarny koń: Jamie Hampton

Światowa „pięćdziesiątka czwórka” przez większą część pojedynku dominowała nad swoją dzisiejszą rywalką – Petrą Kvitovą. Ku zaskoczeniu wszystkich, Amerykanka wygrała premierową odsłonę w ciągu zaledwie 21 minut. Mimo większych problemów w drugim secie, który ostatecznie rozstrzygnął tie-break, Hampton przypieczętowała zwycięstwo, wygrywając w dogrywce do siedmiu. Zwyciężczyni spotkania była praktycznie lepsza w każdej statystyce – zdobytych breakach (5-4), wygrywaniu piłek po pierwszym serwisie (80% - 53%) oraz niewymuszonych błędach (18-33).

Postać dnia: Tommy Haas

Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów mimo tego, że ponad miesiąc temu skończył 35 lat, wciąż daje do zrozumienia, że nie myśli o emeryturze. Haas od kilku miesięcy zaskakuje swoją wysoką formą – wygrał m.in. turniej w Monachium i doszedł do półfinału Mastersa w Miami. Dziś zawodnik z Hamburga, mimo swojego podeszłego, jak na zawodowego tenisistę wieku, wytrzymał prawie pięciogodzinny bój z Johnem Isnerem i nadal pozostaje w grze o mistrzowski tytuł.